Toplu taşıma araçlarında konfor şartlarının sayısal ve deneysel araştırılması
Numerical and experimental study of compliance conditions in public transport vehicles
- Tez No: 527268
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Büyük kentlerin trafik yoğunluğu, nüfus yoğunluklarına ve konut sanayi yerleşimlerinin uzaklıklarına göre değişmektedir. Bu durum büyük kentlerde vatandaşları toplu taşımaya yönlendirmekte ve yerel yönetimlerin taşımacılık yükünü arttırmaktadır. Geleneksel içten yanmalı motorlar ile çalışan toplu taşıma araçlarının yakıt ikmal menzilleri, alternatifleri olan elektrik motorlu araçla göre daha uzun, ulaşım altyapısına entegreleri daha kolaydır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri şehir içi ulaşımda ulaşım hızını ve yolcu memnuniyetini arttırmak için, kentin ana arterinden geçen, tercihli yol ve sadece bu yolda kullanılmak üzere ayrılmış özel otobüsler belirlemiştir. Yol ve kullanılan otobüsler metrobüs olarak adlandırılmaktadır. Metrobüsler yüksek yolcu kapasitesine sahip ve uzun menzillidir. Kentlerin hava kalitesi ise trafik yoğunluğuna ve kullanılan motor tipine, eğer içten yanmalı motorlar seçiliyorsa fosil yakıtın tipine, göre değişmektedir. Bu durum ve aracın yolcu yoğunluğu araç içi hava kalitesini ve buna bağlı olarak yolcu memnuniyetini etkilemektedir. Memnuniyetin yanı sıra solunan havanın hava kalitesi maruz kalındığı süre göz önüne alındığında toplum sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri yoğun kullanılan metrobüs araçlarının, araç havalandırmasına ve araç içi hava kalitesine önem vermekte, yolcu memnuniyetini arttırmak için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışma, söz konusu metrobüs hattında çalışan bir toplu taşıma aracında, hava kalitesinin ve araç içi hava akışının incelenmesi için yapılan deneysel ve teorik çalışmaları içermektedir. Yapılan deneysel çalışmalarda, metrobüs aracının, araç içi hava kalitesinin yasal sınırlar içerisinde olduğu gözlemlenmiştir. Aracın çok yoğun kullanıldığı saatler dışında, hava kalitesinin yüksek olduğu ölçülmüş, yolcu yoğunluğunun arttığı iş giriş ve çıkış saatlerinde ise önemli oranda düştüğü gözlemlenmiştir. Araç üzerinde işletme tarafından yapılmış iyileştirmeler, araç içi havalandırmayı ve buna bağlı araç içi hava kalitesini olumlu etkilemiş, teorik olarak yolcu konforunu da arttırmıştır. Aracın doluluk oranına göre iç hava akışı farklılıklar göstermekte olup, havalandırmanın etkin kullanımını önemli hale getirmekte, buna olarak yolcu memnuniyetini ve yolcu sağlığını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The traffic intensity of big cities varies according to population density and distance of residential industrial settlements. This leads citizens to mass transportation in big cities and also increases the transport load of local governments. Refueling distances of public transport vehicles operating with conventional internal combustion engines are much longer than those of electric motor vehicles, which are alternatives, and are easier to integrate into transport infrastructure. Istanbul Electricity Tramway and Tunnel Establishments affiliated to the Istanbul Metropolitan Municipality have determined the preferential road passing through the main artery of the city and private buses reserved for use only on this road in order to increase the transportation speed and passenger satisfaction in urban transportation. The road and buses are called as“Metrobus”, have high passenger capacity and long range. The air quality of the cities varies depending on the traffic intensity and type of engine used, and on the type of fossil fuel if internal combustion engines are chosen. This situation and the passenger density of the vehicle affect the quality of the passenger compartment and accordingly the passenger satisfaction. Given the duration of exposure to air quality as well as the extent of the respiratory air, it plays an important role in community health. Istanbul Electricity Tramway and Tunnel Businesses attach importance to intensive metrobus vehicles, vehicle ventilation and interior air quality and work to increase passenger satisfaction. This study involves empirical and theoretical studies for the examination of air quality and air flow in a vehicle by means of a public transport working in the metrobus line. In experimental studies, it has been observed that the metrobus vehicle, the in-vehicle air quality, is within the legal limits. It was observed that the air quality was high except for hours when the car was used extensively and it was observed that the passenger density decreased significantly during the business hours of entry and exit. Improvements, which were made by establishments, affected positively influenced the interior air conditioning and the associated in-vehicle air quality, theoretically improving the passenger comfort. The indoor air flow varies according to the occupancy rate of the vehicle, making effective use of ventilation important, which affects passenger satisfaction and passenger health.