Sosyal belediyecilik kapsamında Milli Görüş'ün yerel yönetim yaklaşımı
Local government approach to the national view movement in the social municipality
- Tez No: 527288
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Political Science, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Milli Görüş hareketinin kurucusu Necmettin Erbakan, bu hareketle özdeşleşmiş bir siyaset adamıdır. Erbakan, siyasete girmeye karar vermeden önce, bir bilim adamı olarak, Türkiye'nin ekonomik bağımsızlığını elde ederek kalkınması mücadelesini yapmıştır. Bu sebeple, daha sonra ismi 'Pancar Motor' olarak değişecek olan 'Gümüş Motor' fabrikasının kurulması ve yerli otomobilin imal edilmesine öncülük etmiştir. 'Ağır Sanayi' kurulması teşebbüslerinin desteklenmemesi ve Odalar Birliği başkanlığından, zamanın başbakanı Süleyman Demirel tarafından uzaklaştırılması üzerine Erbakan, siyasete girmeye karar vermiştir. Adalet Partisi'nden aday olma isteği Demirel tarafından veto edilince, 1969 seçimlerinde Erbakan, Konya'dan bağımsız aday olmuştur. Erbakan'ın yakın arkadaşlarıyla birlikte başlattığı '1969 Bağımsızlar Hareketi', Milli Görüş tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir. 1970 yılında Milli Nizam Partisi (MNP), Milli Görüş'ün ilk partisi olarak kurulmuştur. MNP'nin laiklik ilkesini ihlal ettiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine, 1972 yılında Milli Selamet Partisi (MSP) kurulmuştur. 12 Eylül 1980 darbesiyle kapatılan MSP'den sonra Milli Görüş, 1983 yılında kurulan Refah Partisi (RP) ile yoluna devam etmiştir. Milli Görüş partileri içerisinde RP, en önemli yükselişi göstermiş ve 1996 yılında Erbakan, başbakan olarak, RP-DYP koalisyon ortaklığıyla 54. Hükümeti kurmuştur. RP iktidarına, RP'nin yerel yönetimlerde göstermiş olduğu performansın büyük etkisinin olduğunu söylemek yanlış olmaz. 1989 yılında kazanılan belediyelerdeki aktivasyon RP'nin 1991 seçimlerinde meclise girmesini sağlamıştır. RP, 1994 yerel seçimlerinde ise İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok il, ilçe ve beldede seçimleri kazanarak önemli bir başarı yakalamıştır. RP'nin seçim başarısından daha ziyade faaliyetleri o dönemin tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmalardan en önemlisi sosyal belediyecilik adına yapılan hizmetlerdir. Kültür merkezleri, ramazan çadırları, beyaz masa, halk meclisleri, sosyal konutlar, meslek edindirme kursları, aşevleri, engelliler lokali gibi sosyal projeler ve uygulamalar, Milli Görüş belediyelerinin farkını ve önemini ortaya koymuş ve belediyecilikte önemli bir çığır açmıştır. Milli Görüş'ün, sosyal belediyecilik yaklaşımı günümüzde sosyal belediyecilikten sapmalar yaşansa da, hala etkisini ve önemini korumakta ve birçok belediye tarafından farklı şekilde de olsa uygulanmaktadır. Sosyal belediyecilik açısından Milli Görüş'ün yerel yönetim anlayışı ve faaliyetleri, Türkiye'de belediyecilik tarihi açısından önemli ve dikkat çeken bir dönem olmuştur.
Özet (Çeviri)
Necmettin Erbakan is the founder of the National View movement.He is a politician identified with this movement. Erbakan,defended Turkey's economic independence and development struggle before the deciding to enter politics.For the reason ; he is pioneered the establishment of the 'Gümüş Motor'-''Silver Motor'' factory and the manufacture of the domestic automobile. This factory's previous name is ''Pancar motor''-''Beet Motor''..Erbakan decided to enter politics upon to failure to support 'Heavy Industry' establishment initiatives and ministry for the union of chambers and commodity exchanges of Turkey Upon removal by Süleyman Demirel. When Demirel vetoed the request to become a candidate in the Adalet(Justice) Party, Erbakan runned as an independent in the 1969 election. The '1969 Independent Movement' initiated by Erbakan with close friends is regarded as the beginning of National Viev Movement history. The Milli Nizam Party (MNP) was established as the first party of Milli Görüş in 1970. The National Salvation Party (MSP) was established in 1972 upon the closure of MNP by the Constitutional Court. MNP was closed by the Constitutional Court on the grounds that he violated the secularism principle. After the MNP party, Milli Selamet Partisi (MSP) was established in 1972. Refah Partisi (RP ) was established in 1983 after the MSP closed with the coup d'état of September 12, 1980 and The view continued with Refah Partisi (RP) . Among the National View parties, the RP showed the most significant rise.. Established the 54th Government with RP-DYP coalition coalition with Erbakan and he became prime minister. It is not wrong to say that RP has the great influence of the RP's performance on local governments. Activation in the municipalities won in 1989 provided the RP to enter the parliament in the 1991 elections. RP.In the 1994 local elections, many cities, districts and municipalities, including Istanbul and Ankara, won elections and achieved considerable success. Much more than RP's electoral successes have been the subject of controversy at the time. The most important of these discussions is the services made in the name of social municipality. Social projects such as cultural centers, Ramadan tents, white tables, people's councils, social housing, vocational courses, shelters, barracks were applied. National Vision's activities in terms of local governance and social municipality, has been attracting a significant period in the history of municipal and attention in Turkey. The social municipal approach still maintains its influence and importance today and and is implemented by many municipalities in different ways. National Vision's activities in terms of local governance and social municipality, has been attracting a significant period in the history of municipal and attention in Turkey.