Eser düzeydeki fosfatın zenginleştirilmesi için yeni bir yaklaşım
A new approach for preconcentration of phosphate at trace levels
  1. Tez No: 527302
  2. Yazar: HALDUN HİLMİ GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Su örneklerinde bulunan fosfatın, asidik ortamda amonyum heptamolibdat ve malahit yeşili ile iyon çifti oluşturması ve bu iyon çiftinin dekanoik asit-tetrahidrofuran'dan oluşan supramoleküler çözücü fazına mikroekstraksiyon yöntemi ile ekstrakte edilerek zenginleştirilmesine dayanmaktadır. Mikroekstraksiyon sonrası ekstraksiyon fazındaki fosfat iyonu derişimi 625 nm'de UV-Vis spektrofotometresi ile tayin edilmiştir. Yöntem üzerinde etkili olan asit türü ve derişimi, supramoleküler çözücü türü ve hacmi, iyon çifti oluşturan bileşenlerin miktarı, örnek hacmi gibi analitik parametreler optimize edilmiştir. Geliştirilen yöntem için zenginleştirme faktörü 15 olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem son olarak çeşitli su örneklerinin fosfat içeriğinin analizi için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to determine phosphate in water samples, formation of ion pair with ammonium heptamolibdate and malachite green in acidic medium where the ion pair is selected from the group consisting of supramolecular of decanoic acid-tetrahydrofuran with the method of extraction solvent to enrichment its extraction. After microextraction, the phosphate ion concentration in the extraction phase was transferred to UV-Vis spectrophotometer at 625 nm. All analytical parameters which are effective on the method such as acid type and concentration, the supramolecular solvent type and volume, the amount of the components forming the ion pair, the sample volume, have been optimized in this study. The preconcentration factor for the developed method was found to be 15. The developed method was finally applied for the analysis of the phosphate content of different types of water samples.