Recurrence quantification analysis of eye tracking data
Group eye trackıng verileri üzerinde recurrence quantification analysis
  1. Tez No: 527305
  2. Yazar: MANI TAJADDINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Göz hareketleri arkalarındaki bilişsel proselere içgörü sağlayabilir. Göz hareketlerini incelemekle gurup bilişimini araştırmak için bir yazılım geliştirdik. Bu yazılım aracılığıyla group eye tracking (GET) kapsamında yer alan bir gurup denekle ve bir gurup bilgisayar üzerinde yapılan deneylerde göz verileri topladık. Group eye tracking verileri, her gerçek-dünya sisteminde olduğu gibi, nonlineerdirler. Bu nonlineer verileri analiz etmek için generalRQA isimli ve R package'i formunda bir yazılım geliştirdik. Bu yazılımdaki kullanan yöntemler recurrence üzerinde bina olup Recurrence Quantification Analysis (RQA) teorisinin bir kısmını uygulamaktadır. Bu tezde her iki yazılımı tanımlayıp onları farklı gurup oluşum desenlerini birbirinden ayırt edebilen ölçümler bulmak için uyguladık.
Özet (Çeviri)
Eye movements can provide insight into the cognitive processes behind them. To study group cognition through investigating eye movements, we have developed a software tool (GETapp) to collect eye movement data from groups of participants performing a task on a set of computers in the scope of the Group Eye Tracking (GET) paradigm. Like many real-world systems, the data from group eye tracking experiments are non-linear. We have developed a software tool, a package for the R programming language, called the generalRQA package for analyzing these non-linear data. The methods used in this package are based on recurrences of time-series and implement a part of the theory of Recurrence Quantification Analysis (RQA). In this thesis we describe both the software tools and apply them to propose measures that differentiate between different group formation patterns in a group eye tracking search task.