Su soğutmalı endüstriyel soğutma grubu yıllık performansının yaş termometre sıcaklığı ve buna karşılık gelen ortalama kuru termometre sıcaklığına göre incelenmesi
Annual performance evaluation of water cooled industrial chiller depending on wet-bulb and correspondi̇ng mean coincidence dry-bulb temperatures
- Tez No: 527304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada 300 kW soğutma gücüne sahip su soğutmalı bir endüstriyel soğutma grubunun modellenmesi gerçekleştirilmiş ve yıllık ısıl performansı incelenmiştir. Soğutma grubu yoğuşturucusu bir gövde-boru ısı değiştiricisi olarak tasarlanmıştır. Yoğuşturucudan atılan ısı ile ısınan suyun soğutulması için açık tip karşıt akışlı soğutma kulesi tasarlanmış ve modellenmiştir. Çalışmada buharlaştırıcı şartlarının değişmediği kabul edilmiştir. Soğutma grubunun performansını etkileyen yoğuşturucu sıcaklığının meteorolojik verilere bağlı olarak yıl boyu değişimi belirlenmiş, kulenin performansı üzerine parametrik çalışmalar yapılmıştır. Kuleye giren suyun sıcaklığı, su debisi, yaş termometre sıcaklığı, kuru termometre sıcaklığı, kule fanı devri, sıvı-gaz oranı gibi parametrelerin soğutma kulesi ve soğutma grubu performansına etkileri incelenmiştir. Soğutma kulesinin yılın 8317 saatlik bölümünde su sıcaklığını 21 °C'nin altında tuttuğu belirlenmiştir. Soğutma grubunun yıllık performansı kule dönüş suyu sıcaklığına bağlı olarak modellenmiş ve hesaplanmıştır. Tasarlanan soğutma grubunun yoğuşma sıcaklığı ve etkinlik katsayısı 21 °C yoğuşturucu soğutma suyu sıcaklığı için sırasıyla 32°C ve 5,8 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a water-cooled industrial cooling group with 300 kW cooling capacity was modeled and the annual thermal performance was investigated. The chiller condenser is designed as Shell and tube heat exchanger. Open-type counterflow cooling tower is designed and modeled to cool the water heated by the condenser. It has been assumed that the conditions of the evaporator have not changed in the study. The yearly variation of the condenser temperature, which affects the performance of the cooling group depending on the methodology, was determined and parametric studies were carried out on the performance of the unit. The effects of the parameters such as water temperature, water flow, wet bulb temperature, dry bulb temperature, tower fan turnover, liquid-gas ratio etc. on the cooling tower and cooling group performance were investigated. İt is determined that cooling tower can produce cooling water under 21°C for 8317 hour in a year. Annual performance of the chiller unit was modeled and calculated depending on cooling tower water exit temperature. Condensation temperature and coefficient of performance of the chiller group are calculated as 32 °C and 5.8 respectively.