Türk Silahlı Kuvvetleri kütüphaneleri ve kütüphane otomasyonu
Turkish Armed Forces libraries and library automation
  1. Tez No: 52733
  2. Yazar: KADİR ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Türk Silahlı Kuvveden, 1992 verilerine göre 580.000 kişilik personeli ile, ülkenin en iyi örgütlenmiş, bozulmadan bugüne kadar getirilmiş disiplinli kuruluşudur. Bütün NATO Ülkelerinin de en büyük ordularından biridir. Çalışmanın amacı, Türk Silahlı Kuvvetleri kütüphane hizmetlerim saptamak ve sorunların çözümü için öneriler teklif etmektir. Araştırma problemimizi şu şekilde belirttik : -'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, özellikle, son yıllarda kendi alanında İhtiyaç duyduğu bilgilerin karşılanmasında, otomasyona dayalı bir kütüphane hizmetine geçişini engelleyen unsurlar var mıdır?“ Çalışmanın hipotezi: ”Türk Silahlı Kuvvetlerinde otomasyona dayak kütüphane hizmetlerinin verilmesi yolundaki en önemli engel kütüphanelerin alt-yapı sorunlarım çözememiş olmalarıdır. " Temel hipotezimizin ışığında alt hipotezler de şu şekilde belirlenmiştir: -Kütüphane materyalleri nitelik ve nicelik yönünden yetersizdir. -Kütüphane personeli nitelik ve nicelik yönünden yetersizdir. -Kütüphane binaları ve fiziki kolaylıklar yetersizdir. -Kütüphane bütçeleri de yetersizdir. Bu çalışmada, Genelkurmay Başkanlığı ile bağlı kuruluşları; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığının elle yapılan veya bilgisayar destekli kütüphane hizmetleri incelenmiştir.m Betimleme yönteminin kullanıldığı bu araştırmada veriler gözlem, görüşme ve anket tekniklerinden yararlanılarak ve mevcut literatür incelenerek elde edilmiştir. Silahlı Kuvvetler Kütüphaneleri konusunda yapılan araştırmanın sonucunda eğitilmiş personel faktörünün ve bütçenin önemli rolü olduğu, diğer sorunların da bu iki öğeden kaynaklandığı saptanmıştır. Kütüphane otomasyonu ile bilgi ağı kurulması çalışmalarının da, Türkiye'de bilgi teknolojisinin dışa bağımlı olması, yerli üretimin gerçekleştirilememesi, kütüphanelerimizle İlgili standartları belirleyecek, uygulamalarım sağlayacak ve denetleyecek bir kuruluş olmadığı için yeterli düzeye getirilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT According to 1992 statistics, with 580.000 persons, the Turkish Armed Forces is the best structured and disiplined institution of the country. It has been well-shaped till now and one of the largest armies of the NATO countries. The purpose of this study is to determine the problems of libraries serving the Turkish Armed Forces and to make proposals for the solution of problems. We stated our research problem as following:“are there obstacles which prevent the transformation to computerized library services that enable to obtain information, especially in recent years for theTurkish Armed Forces needs?”The hypothesis of the study is: Major obstacles to give computerized library services in the Turkish Armed Forces is derived from infrastructure. In the light of the main hypothesis, subhypotheses are defined as follows: -Library materials are not sufficient, considering quality and quantity. -The quality and quantity of library personel are insufficient. -Library buildings and physical facilities are insufficient. -Library budgets are also insufficient. In this study, manual and computerized library services of the General Command of the Chief of Staff and its related institutions such as the Land Forces Command, the Naval Forces Command, the Air Forces Command and the Gendarmerie General Command have been examined. Survey method has been used in the research and data was collected by observation, interview and inquiry techniques.As a result of the examination of the libraries of armed forces, it is concluded that budget and well-trained personal play an important role. Moreover, it seems that all of the problems are caused by the mentioned points as well. It seems that the efforts for establishing a network related to library automatization, do not realize due to depending of data processing on abroad, nonexistency of native products, and nonexistency of an institution that defines the standards related to the libraries, supplies applications and controls.