Kentsel dönüşüm kapsamında eskişehir'de bulunan yapılardaki beton kalitesinin deneysel ve istatistiksel olarak incelenmesi
Experimental and statistical investigation of concrete quality of the buildings in Eskişehir under urban transformation project
  1. Tez No: 527337
  2. Yazar: ÜMİT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunu kapsamında, 2017 yılına kadar Eskişehir'de bireysel başvuru yoluyla riskli yapı tespiti yapılan 157 betonarme binaya ait verilerin incelenmesi ile yapılan istatistiksel analiz sonuçlarını içermektedir. Böylelikle Eskişehir'in yakın tarihindeki yapı stokunun incelenmesi, mevcut durumun günümüz koşulları ile karşılaştırarak kentsel dönüşüm uygulamaları değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda inceleme kapsamındaki binalardan % 97,45 gibi büyük bir kısmında beton kalitesinin 15 MPa altında olduğu ve günümüz koşullarını karşılamadığı görülmüştür. Çalışmamızın ikinci kısmında mevcut bir binadan yerinde beton dayanımının güvenli sınırlar içerisinde belirlenebilmesi amacıyla, karot numuneleri alınmış, beton test çekici ve ultra ses geçiş süresi ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca beton dayanımının; birim ağırlık ile ultrases geçiş süresi ölçümlerinden ne şekilde etkilendiği Minitab istatistiksel programı ile incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda birim ağırlık değişiminin dayanıma tek başına belirleyici bir etkisinin olmadığı, ultrases geçiş hızının, beton dayanımına etkisinin yaklaşık %50'lik bir açıklama getirdiği görülmüştür Çalışmamızın son kısmında; C35/45 sınıfı hazır beton kullanılarak 500x500x500 mm, C30/37 sınıfı hazır beton kullanılarak 400x600x1200 mm ölçülerinde elemanlar üretilmiş; beton elemanlardan farklı yön ve yerlerden alınan 100x100 mm ve 100x200 mm boyutlarındaki karot numunelerin basınç dayanımlarına alınma yönü, yeri ve narinliğin etkisi incelenmiştir. Ayrıca üretim sırasında alınan, 28 ve 56 gün değişik koşullarda kürlenen 150 mm boyutlu standart küp numuneler alınarak numuneler üzerinde basınç dayanımının yanısıra ultrases geçiş süresi ve beton test çekici deneyleri yapılarak elde edilen sonuçlardan beton dayanımının güvenilir şekilde belirlenebilmesi için analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda karot alma yönü ve yerinin en az narinlik kadar beton dayanımına etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study include that the results os statistical analysis carried out by examining the data of 157 reinforced concrete building within urban transformation in Eskişehir until 2017. In this study, comparing exist situation and current conditions, and discussing examine method of urban transformation was aimed that possible to investigated the recent history of Eskişehir building stock. As a result of the study, it was seen that the concrete quality was below 15 MPa in most of the 97,45% of the buildings under investigation and it coulld not meet the present conditions. In the second part of our study, the core samples were taken, concrete test hammer and ultrasound pulse velocity measurements were carried out in order to determine in situ concrete strength of existing building. However, concrete strength; was investigated by Minitab statistical package program to determine the effect of concrete strength on unit weight and pulse velocity measurements. As a result of the study, it was observed that the change in unit weight had no decisive effect on the strength of concrete alone, but the ultrasound pulse velocity resulted in an explanation of about 50% The last part of our study, the effect of curing condition on the 28-day and 56-day compressive strength of 150 mm cube water/air-cured specimens and the effect of direction/location of core specimens on 100x100 mm, 100x200 mm core specimens taken from 500x500x5000 mm and 400x600x1200 mm block by using C35/45 and C30/37 class concrete mixtures, cured under normal atmospheric conditions were investigated. In additon concrete hammering and pulse velocity test results recorded were done and compared. It has been observed that the effect of the core direction and location on the concrete strength is at least as h/d ratio as the work done.