Parametric modelling for the mitigation of urban heat island effect: A model proposal
Kentsel ısı adası etkisi azaltımında parametrik modelleme: Bir model önerisi
  1. Tez No: 527336
  2. Yazar: BEGÜM SAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yoğun kentsel dönüşüm süreçleri doğrultusunda biçimlenen kent formunun değişen morfolojik karakteri, kentlerin iklimsel koşullarını etkileyerek birçok olumsuz sonuca yol açabilmektedir. Küresel ısınma bağlamında bu olumsuz etkilerin başında“Kentsel Isı Adası”(KIA) gelmektedir. Kentlerde ısı adası oluşumunu koşullayan kentsel geometrinin değişkenleri kentin termal dengesinde de değişime neden olabilmektedir. Bu değişim, ısı adası yoğunluğunun tasarım yoluyla azaltılmasına yönelik daha fazla araştırma yapılmasınına yönelik gereği açığa çıkarmıştır. Bu bağlamda, söz konusu çalışma, kentsel alanların morfolojik bileşenlerini analiz ederek ısı adası etkisini azaltmaya yönelik alternatif kentsel doku tipolojileri üretmek üzere hesaplamalı (computational) modelleme yöntemlerinin potansiyellerini araştırmaktadır. Bu açıdan mevcut araştırma, kentsel tasarım ve planlama uygulamalarında KIA etkisinin azaltılmasına yönelik, çözümsel (analitik) ve üretken (generative) nitelikte morfolojik bir yöntemsel bakış açısını sağlamak için parametrik bir model önerisinde bulunmaktadır. Kentsel Isı Adası (KIA) oluşumu ile“Gökyüzü Görüş Açısı”(GGA) arasında güçlü bir ilişki olduğundan, bu araştırmanın metodolojik çerçevesi, parametrik modelleme aracılığıyla kentsel alanlarda GGA ölçümü yaparak KIA yoğunluğunu hesaplamak üzerine kurgulanmıştır. Isı adası oluşumundaki farklılıkları test etmek üzere, Türkiye'deki mekânsal planlama pratiğinde yer alan yapılaşma kodları (bina yüksekliği, taban alanı, çekme mesafesi, vb.) temel form değişkenleri olarak modele girdi kullanılmış ve alternatif kentsel doku tipolojileri üretilmiştir. Algoritmik model tabanında entegre edilen hesaplama ve form üretim modeli aynı zamanda, kentsel bağlamda uygulanabilecek analiz ve tasarım aşamalarını bütünleştirme potansiyeline sahiptir. Bu kapsamda, önerilen modelin uygulanması için Ankara'daki kentsel dönüşüm alanlarından biri olan Mustafa Kemal Mahallesi örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Yapılan çalışma, 'ideal' bir kentsel formun ortaya konması yerine, KIA sorununa yönelik olarak en iyi performansı gösteren form alternatiflerinin üretilmesini hedeflemektedir. Hesaplamalı ve üretken model altlığı doğrultusunda önerilen metodolojik çerçevesinin, planlamada bir tür“Karar Destek Sistemi”(KDS) oluşturarak kanıta dayalı kentsel tasarım yaklaşımının geliştirilmesine de katkı sağlayacağı savlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Morphological characteristics of urban settlements as the outcome of the long-term planning decisions influence microclimatic conditions of our cities and more specifically induces the“Urban Heat Island”(UHI) effect, which generates many undesirable conditions in the living environment. In the very context of global warming that generate intensive UHI in the cities, any change in the thermal balance of the urban environment is associated with the main parameters of urban geometry. This is actually the issue that necessitates more research for the mitigation of heat island intensity by design. In this regard, this study investigates the potentials of computational modelling for analyzing the key morphological components of urban areas, and generating alternative typologies of urban fabric to mitigate UHI intensity. From this standpoint, the current research proposes a parametric model to provide urban design and planning practice with a computational and generative basis in the way of a robust morphological perspective to the mitigation of UHI effect. Since the development of UHI has a strong correlation with the“Sky View Factor”(SVF) value, the methodological framework of this research is formed on the basis of the SVF measurement to estimate UHI intensity via parametric modelling. The alternative form compositions and configurations are generated to simulate different conditions of heat island intensity in accordance with the different values of the basic parametric indicators (i.e. building height, coverage ratio, setback distance), which are utilized as the basic building codes in the spatial planning system in Turkey. The integration of computation and form generation within an algorithmic model, essentially, suggests an effective integration of morphology (analysis) and design to be applied on actual urban context. In this framework, Mustafa Kemal Neighborhood, one of the recent urban transformation site in Ankara is selected as the case study area for the application of the proposed model. Rather than searching for an ideal urban form, the model application focuses on the generation of the best performing form alternatives with regards to the focused issue of UHI effect. From the generative perspective of urban design, the methodological framework with the proposed model is believed to provide a kind of“Decision Support System”(DSS) in planning on the way of the development of an evidence-based urban design approach in practice.