Anti cancer effect of garlic exosomes on different cancertypes
Sarmısak ekzozomlarının farklı kanser tipleri üzerindeanti kanser etkisi
  1. Tez No: 527340
  2. Yazar: MERVE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ekzozomlar hücrelerin mesajlaşma mekanizması olarak bilinen nano boyutlardaki veziküllerdir. Boyutları 30-100 nm arasında değişen bu veziküller protein, RNA , DNA , mRNA gibi salgılandığı hücreye ait bazı materyalleri hücreler arası taşımakla görevlidiler. Yapılan çalışmalar hücrelerin ekzozom salınımı için özel bir mekanizması olduğunu göstemektedir. Hücreler hangi hücreden salgılaşmış olursa olsun bütün ekzozomları hücre içine alabilme potansiyeli göstermektedir. Bu bilgiler doğrultusuna bitki kaynaklı ekzozomların izole edilerek memeli hücrelerine verilip etkilerini incelemek hedeflenmiştir. Metastatik meme kanseri, küçük hücreli akciğer kanseri ve kolon kanseri hücrelerine sarmısak bitkisinden elde edilen ekzozomlar verilerek bitki ekzozomunun kanser hücreleri üzerinde ki etkileri incelenmiştir. Aynı zamanda epitel damar hücreleri ile de uygulanan tedavinin sağlıklı hücrelere olan zararları incelenmiştir. Sarmısaktan elde edilen eksozomlar, taramalı elektron mikroskobu ile görselleştirildi ve akış sitometrisinde yüzey markörleri CD63, HSP70, CD9 ve CD81 ile karakterize edildi. Sitotoksisite deneyleri yapıldı ve tedavi için en uygun doz seçildi. Apoptoz saptamak için, akış sitometrisi ile Annexin V miktarına bakıldı ve TUNEL testi konfokal mikroskopta yapıldı. VEGF ve Cas 3 protein ekspresyon miktarı ELISA ile analiz edildi. p53, cas3, cas 9, Bcl-2 ve Bax gen ekspresyon seviyeleri RT-PCR ile incelendi. Ayrıca sarımsak eksozomlarının hücre döngüsü üzerindeki etkileri Edu testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exosomes are nano-sized vesicles that are recognized as the messengers of cell-to-cell signalling. These vesicles, ranging in size from 30-100 nm, are responsible for transporting molecules -such as protein, RNA, DNA, mRNA, and miRNA- from a given cell to another. Studies show that cells have a special mechanisms for releasing exosomes. Cells have the potential to engulf all exosomes, regardless of which cell they are secreted from. That said, current study aims to understand the effect of plant-derived exosomes on mammalian cells. Various malignant cell lines MDA-MB231 (metastatic breast cancer), DMS114 (small-cell lung cancer), and HCT 116 (colon cancer cells) were treated with plant derived exosomes isolated from garlic. Effects of garlic exosomes was examined in terms of inducing apoptosis, cell proliferation, cell viability. At the same time, potential cytotoxic effects of these agents on normal cells were analysed by using human umbilical vein endothelial cells (HUVEC). Exosomes obtained from garlic were visualized by scanning electron microscope (SEM) and characterized based on the surface markers CD69, HSP70, CD9, and CD81 by flow cytometry. Cytotoxicity assays were performed and the most appropriate doses were selected for treatment. In order to detect apootpsis, the annexin V and TUNEL assays were performed. VEGF and caspase 3 protein expression were analyzed by ELISA. p53, caspase3, caspase 9, Bcl-2 and Bax in gene expression levels were determined with RTPCR. Finally, effect of garlic exosomes on cell cycle was analysed by the Edu assay.