Meme kanseri hücreleri üzerine sarımsak (Allium sativum) ve mantar (Laetiporus sulphureus) ekstraktlarinin etkileri
The effects of the extracts of garlic (Allium sativum) and mushroom (Laetiporus sulphureus) on breast cancer cells
  1. Tez No: 490175
  2. Yazar: FEVZİYE EMİN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİMAN GÜNAYDIN, PROF. DR. ENGİN ULUKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Laetiporus sulphureus ve Allium sativum'un maserasyon ve soxhlet ekstraksiyonu ile elde edilen metanol ekstrtalarının, insan meme kanseri hücre hatları üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkisini araştırmak. Metod: Sitotoksisite sulforodamin B (SRB) ile analiz edildi. Hücre ölüm modu floresan mikroskobu (Hoechst 33342 ve Propidyum iyodür (PI) boyama), M30 ELISA kiti, akış sitometrisi (canlı, erken/geç apoptotik, ölü hücreler ve kaspaz 3/7 aktivitesinin kantitatif analizi) ve RT-PCR kullanılarak morfolojik, biyokimyasal ve genetik olarak değerlendirildi. RT-PCR ile analiz edilen genler BCL-2L10, BIK, BAX, BCL-2, FASLG, HRK, TNFRSF10B ve TNFRSF10A idi. Bulgular: MCF-7 ve MDA-MB -231 hücrelerine 48 saat uygulanan LSMM ekstraktının (Laetiporus sulphureus, Muğla bölgesi, maserasyon yöntemi) sitotoksik etki gösterdiği bulunmuştur. Erken piknotik nukleusların gözlemlenmesi ve Propidium iyodür (PI) pozitfliği, M30 artışı ve proapoptotik geni olan HRK'nın aşırı ekspresyonu, hücre ölümünün apoptozis benzeri bir ölüm olduğunu gösterir. Hücrelere uygulanan 100 μg/mL sarımsak ekstraktı büyümeyi baskılayan herhangi bir etki göstermemiştir. Bu çalışmada laetirobin ve eburikoik asit bileşiklerinin uygulandığı MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücrelerine, büyümeyi önleyici belirgin etkisi olmadığı gösterildi Ayrı olarak kullanımlarına kıyasla daha güçlü bir etki yaratmak amacıyla LSMM ve paklitaksel kombinasyonunun sitotoksik aktivitesi çalışılmıştır. Çalışmalar neticesinde, kombinasyon muamelesinin artmış bir sitotoksik aktivite ile sonuçlanmadığı gösterilmiştir. Sonuç: Elde edilen sonuçlara gore, LSMM ekstraktı MCF-7 ve MDA-MB-231 hücrelerinin çoğalmasını inhibe ettiği ve MCF-7 hücrelerinde apoptozis benzeri ölüm indüklediği bulunmuştur. Terapötik amaçlı kullanımında bunlar dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the cytotoxic and apoptotic effects of methanol extract obtained by maceration and soxhlet extraction of Laetiporus sulphureus and Allium sativum on human breast cancer cell lines. Methods: Cytotoxicity was analyzed by sulforhodamine B (SRB) assays. The mode of cell death was evaluated morphologically using the fluorescence microscopy (Hoechst 33342 and Propidium iodide (PI) staining, flow cytometry (quantitative analysis of live, early/late apoptotic, dead cells and caspase 3/7 activity), biochemically using M30 ELISA assay and the RT-PCR.The genes analyzed with RT-PCR were BCL-2L10, BIK, BAX, BCL-2, FASLG, HRK, TNFRSF10B, and TNFRSF10A. Results. Laetiporus sulphureus extract from Muğla region (100μg/mL) obtained by maseration method (LSMM) demonstrated anti-growth effect at 48 h in both human breast cancer cell lines MCF-7 and MDA–MB-231. The mode of cell death in cancer cells was shown to be apoptosis- like death cells due to the presence of early pyknotic nuclei, and PI positivity, increments in M30 and over expression of proapoptotic genes of HRK. The use of garlic extract of 100μg/mL was not established anti-growth effect. In this study, it was shown that MCF-7 and MDA-MB-231, in which laetirobin and eburicoic acid were treated, which were not shown prominent growth inhibitory effects on breast cancer cells. The cytotoxic activity of the combination of LSMM and paclitaxel has been studied to whether have a stronger effect compared to their use individually. Studies have shown that combination therapy does not lead to increase cytotoxic activity. Conclusion: These results suggest that LSMM inhibits both the proliferation of MCF-7 and MDA–MB 231 cells and induces apoptosis like death on MCF-7 cells. This should be taken into account in its use for therapeutic purposes.