Visual object detection and tracking using local convolutional context features and recurrent neural networks
Yerel evrişimli bağlam öznitelikleri ve yinelemeli sinir ağları kullanarak görsel nesne tespiti ve takibi
  1. Tez No: 527344
  2. Yazar: EMRE CAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Görsel nesne tespiti ve takibi; gerçek yaşamda bir çok önemli uygulama alanı bu- lunan, bilgisayarlı görünün iki başlıca problemidir. Geçtiğimiz onyılda, ayırt edici olarak eğitilen görsel temsil modelleri olan Evrişimli Sinir Ağları'na (ESA) ilgi arttı ve bunların performansı el yapımı temsillere dayanan modelleri hem tespit hem takip probleminde geride bıraktı. Öte yandan, videolar gibi sıralı yapıya sahip verileri mo- dellemede Yinelemeli Sinir Ağları (YSA) sıkça tercih edilmektedir. Hipotez temelli tespit yöntemlerinin performansını arttırmaya yönelik olarak yenilikçi bir evrişimli bağlam özniteliği eklentisi önerilmektedir. Önerilen yeni yaklaşımın etkililiğini gös- termek adına, geniş kapsamlı bir deneysel çalışma yürütüldü. Nesne takibi tarafında, karşılaştırmalı deneyler yoluyla çeşitli tasarımsal seçimlerin YSA temelli bir takip algoritması üzerindeki etkileri incelendi. Son olarak, önerilen bağlam öznitelikleri temelli yöntem YSA temelli takip algoritmasıyla birleştirildi ve birleşik tespit-takip algoritmasının tespitsiz algoritmaya göre daha iyi bir takip performansı sergilediği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Visual object detection and tracking are two major problems in computer vision which have important real-life application areas. During the last decade, Convolutional Neu- ral Networks (CNNs) have received significant attention and outperformed methods that rely on handcrafted representations in both detection and tracking. On the other hand, Recurrent Neural Networks (RNNs) are commonly preferred for modeling se- quential data such as video sequences. A novel convolutional context feature exten- sion is introduced to a proposal-based detection scheme for improving object detec- tion performance. A comprehensive experimental study is conducted to demonstrate the effectiveness of this newly proposed approach. On the tracking side, the effect of several design choices is investigated for an RNN-based tracking algorithm by the help of comparative experiments. Finally, the proposed context feature based method is combined with the RNN-based tracking framework and a joint detection-tracking framework that outperforms the baseline model is proposed.