Elma fidan üretiminde makineli aşılamanın aşı başarısı ve fidan performansı üzerine etkileri
Effects of different grafting machines on the grafting success and seedling performance
  1. Tez No: 527343
  2. Yazar: ÜMİTHAN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Isparta'da Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak MM111 anacı ve bu anaç üzerine“Golden Delicious”,“Redchief”ve“ScarletSpur”elma çeşitleri kullanılmıştır. Bu çeşitlere ait kalemler MM111 anacı üzerine“Masa tipi”aşı makinası ve“İngiliz aşı”aşılama yöntemleriyle Şubat ayında iç mekânda aşılanmıştır. Her aşı metodu için 3 tekerrür ve her tekerrürde 30'ar fidan kullanılmıştır. Aşılanan fidanlar +4°C soğuk hava deposuna konulmuş ve Nisan ayı içerisinde araziye aktarılmıştır. Araştırmada fidanlarda aşı tutma oraları, fidanboyu, fidan çapı büyümenin durduğu Ekim ayına kadar aylık periyotlarla takip edilmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında“İngiliz aşı”yöntemi“Masa tipi aşı”yöntemine göre aşı tutma oranı bakımından daha yüksek değere sahip olmuştur. Ancak Redchief ve ScarletSpur çeşitlerinde aşı tutma oranı aşı makinasında daha yüksektir. Makine ile aşılamayı, elle yapılan“İngiliz aşı”yöntemiyle aşı başarısı, fidan eni ve fidan boyu açısından kıyasladığımızda özellikle fidan boyu açısından tercih edilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This work was carried out in the Agricultural Faculty of Süleyman Demirel University in Isparta. As a plant material, MM111 rootstock and“Golden Delicious”,“Redchief”and“Scarlet Spur”apples varieties were used on this rootstock. The scions belonging to these varieties were grafted on MM111 rootstocks internally in February by“Table-type”grafting machine and“Splice grafting”methods. For each grafting method, 3 replicates and 30 seedlings were used. The grafted seedlings were placed in a cold air store at + 4 ° C and transferred to the nursery in April. In this study, the success rate of grafting, nursery plant length and diameter were monitored monthly until October when the plant developing stopped. According to the results obtained, the“Splice grafting”method has a higher value in terms of grafting success rate than the“Table-type grafting”method. However, in the Redchief and Scarlet Spur varieties, the grafting success rate is higher in“Table-type grafting machine”. It can be said that when we compare the grafting with the machine in terms of the success of the grafting, nursery plant width and length by means of hand-made“Splice grafting”method, it can be preferred especially in terms of nursery plant length.