Alzheimer tipi demanslı hastalara bakım verenlerin öz etkililik-yeterlilik düzeyleri ile yaşam kaliteleri ve bakım yükleri arasındaki ilişki
Relationship between self efficacy sufficiency levels and quality of life and burden of care in caregivers of patients with alzheimer TYPE dementia
  1. Tez No: 527354
  2. Yazar: ARZU USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yaşlı nüfusun hızla artmasıyla yaşlılıkta sık görülen hastalıklar artmaktadır. Bu hastalıklardan biri de Alzheimer tipi demans'tır. Bu çalışma, Alzheimer tipi demaslı hastalara bakım verenlerin öz etkililik-yeterlilik düzeyleri ile yaşam kaliteleri ve bakım yükleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini bir üniversite hastanesinin geriatri ve bir devlet hastanesinin nöroloji polikliniğine Haziran-Aralık 2016 tarihleri arasında başvuran 145 Alzheimer tipi demanslı hastalara bakım veren bireyler oluşturmuştur. Veriler“Bakım Veren Tanıtım Formu”,“Öz Etkililik-Yeterlilik Ölçeği”,“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği'', ”Bakım Verme Yükü Ölçeği“ ile ”Barthel İndeksi" kullanılarak toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Çalışmamızda bakım verenlerin ileri derecede bakım yüklerinin olduğu, yaşam kalitelerinin kötü olduğu ancak öz etkililik-yeterlilik düzeylerinin iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase of the elderly population, diseases that are common in old age show a tendency to increase. One of these diseases is the dementia of the Alzheimer's type. The study was conducted in descriptive design to determine the relationship between self efficacy-sufficiency levels and quality of life and care burden of individuals who care for patients with dementia of Alzheimer's type. The study sample comprised of 145 individuals who cared for patients with dementia of the Alzheimer's type who presented to the geriatric polyclinic of a university hospital and the neurology polyclinic of a state hospital between June and December 2016. The data were collected using“Patient Caregiver Presentation Form”,“Self Efficacy Sufficiency Scale”,“SF-36 Quality of Life Scale”,“Caregiver Burden Scale”and“Barthel Index”. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS 20.0 package program. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, Post-Hoc Multiple Comparison Test were used to evaluate the data. The study found that while the participating caregivers had a care burden of high level, their life quality was poor, but self efficacy-sufficiency levels were good.