Comparsion of shear bond strength and microleakage of ceramic flash-free orthodontic brackets
Seramik parlamayan ortodontik bareketlerin mikrosızıntısının ve makaslama bağlanma dayanımının karşılaştırması
  1. Tez No: 527365
  2. Yazar: ABDULBASET NAGI S ABUHRES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı şunlardır: termal çevrimden sonra kendi kendinidağlayan bir primer (SEP) kullanarak bağlanan seramik APC ortodontikbraketlerin bağlanma dayanımını laboratuvarda saptamak ve ortodontikbraketler arasında termal çevrimi takip eden mikro sızıntıyı değerlendirmek. Malzemeler ve Yöntem: Altmış adet önceden çıkartılmış zarar görmemiş, insana ait küçük azı dişi (N=60, her bir grup n = 20) rastgele üç test grubundan birine bölündü. Buçalışmada kullanılan braketler, kontrol grubu için Berraklığı İleri Seramiklerdahil olmak üzere 3M Unitek, iki çalışma grubu için APC ParlamayanYapışkan Kaplı İleti Seramik ve APC Artı Yapışkan Kaplı İleri Seramik idi.Braketler dişlere yapıştırıldıktan sonra numuneler 5000 çevrim için 5 Co ila 55Co arasında termal olarak çevrildiler. Tüm numuneler, her bir numune içinmakaslama bağlanma dayanımını (SBS) ve mikro sızıntıyı ölçmek için InstronUniversal test makinesi kullanılarak braket çıkartma işlemine tabi tutuldular.
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this study are: to determine in vitro bond strength of ceramic APCorthodontic brackets when bonded using a self-etching primer (SEP) afterThermo-cycling, and to assess Microleakage following Thermo-cycling underorthodontic brackets. Materials and Method: Sixty previously extracted intact human premolar teeth (N =60, n = 20 pergroup) were randomly allocated to one of three test groups. The brackets usedin this study were 3M Unitek, include Clarity Advanced Ceramic for thecontrol group, APC Flash-free Adhesive-coated Advanced Ceramic and APCPlus Adhesive-coated Advanced Ceramic for the two study group. Afterbrackets were bonded to teeth, specimens were thermocycled between 5 Co to 55 Co for 5000 cycles.