Evaluation of shear bond strength of rebonded orthodontic brackets after different recycling methods
Farklı geri dönüşüm metodlarından sonra yeniden bağlanmış ortodontik braketlerin makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 527364
  2. Yazar: USAMA IBRAHIM A BSHAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Özet Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı braket geri dönüşüm yöntemlerini kullanarak yeni ve önceden bağlanmış olan ortodontik braketlerin makaslama bağlanma dayanımını karşılaştırmak ve bağlanma dayanımlarının klinik olarak kabul edilebilir olan sonuçları ile braket geri dönüşümü için en basit ve en etkili yöntemleri saptamaktır. Ayrıca, ortodontik braketlerin çıkartılmasını takiben kalan yapışkan da değerlendirilmiştir. Malzeme ve yöntemler: Kırk adet bozulmamış insan küçük azı dişi (n =40, her bir grup n = 10) seçildi ve rastgele dört gruba bölündü. Bunlardan biri kontrol grubuydu ve diğer üçü deney gruplarıydı. Numuneler soğuk küre akrilik ve pirinç tüpe aşağıdaki şekilde monte edildiler: Grup 1: Kontrol Grubu, Grup 2: Kumlama geri dönüşüm grubu, Grup 3: Doğrudan yakma geri dönüşüm grubu, Grup 4: Doğrudan yakma ve kumlama geri dönüşüm grubu. Yeni Smart klip braketler (SL3), Transbond XT bağlama sistemi kullanılarak çıkartılmış dişlerin mine yüzeyine yapıştırıldı. Numuneler yapıştırmayı takiben 24 saat boyunca 37 ˚C'de saklandı ve sonrasında kontrol grubunun numuneleri, Instron üniversal test makinesi kullanılarak braketlerin makaslama bağlanma dayanımını (SBS) değerlendirmek için braket sökülmesine tabi tutuldu. Diğer deney grupları pense ile ayrıldı ve üç gruba bölündü. Her bir grubun braketlerinin tamamını geri dönüştürdükten sonra yeniden yapıştırma işlemi yapıldı. Daha sonra deney gruplarının numunelerinin tamamı üniversal test makinesi kullanılarak her bir numunenin makaslama bağlanma dayanımını (SBS) değerlendirmek için mine yüzeyden ayrıldı. Sonrasında numuneler incelendi ve görsel olarak gün ışığında bağımsız bir şekilde bir değerlendirici tarafından 75°mm çapında bir cam büyüteç ve 2.5x büyütme kullanılması ile (No: SBR-227 ) Adhesive Remnant Index (ARI) kullanılarak ortodontik braketler söküldükten sonra kalan yapıştırıcıyı değerlendirmek üzere denetlendi.
Özet (Çeviri)
Abstract Purpose: The purpose of this study was to compare the shear bond strengths of new and previously bonded orthodontic brackets using different bracket recycling methods and to determine the simplest and most effective methods for bracket recycling with clinically acceptable results of bond strengths. The remaining adhesive following removal of orthodontic brackets was also assessed. Material and methods: Forty intact human premolar teeth (n =40, n = 10 per group) were selected and randomly divided into four groups, one of which is a control group, and the other three are experimental groups. Samples were mounted in cold-cure acrylic and brass tube as follows: Group1: Control group, Group 2: Sandblasting recycling group, Group3: Direct flaming recycling group, Group4: Direct flaming and sand blasting recycling group. The new Smart clip brackets (SL3) were bonded to the enamel surface of the extracted teeth using Transbond XT bonding system. The samples were stored at 37 ˚C for 24 hours following bonding, and then the specimens of control group were subjected to bracket removal using an Instron universal testing machine to evaluate the shear bond strength (SBS) of brackets. The other experimental groups were debonded by plier and divided into three groups. After recycling all the brackets of each group, the rebonding procedure were done. Afterwards, all the samples of experimental groups were debonded from the enamel surface by using a universal testing machine to evaluate the shear bond strength (SBS) of each sample. Samples were then examined and inspected visually in day light independently by one evaluator with the using of magnifier glass 75°mm diameter and 2.5x magnification ( No: SBR-227 ), to assess the remaining adhesive after the orthodontic brackets had been removed by using Adhesive Remnant Index (ARI).