Sahne sanatlarında dekorun yeri ve Türkiye'deki gelişimi
  1. Tez No: 52737
  2. Yazar: SEVGİ BULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu tez konusu, sahne ve dekor ilişkisinin gerçek nedenini oluşturan dün yadan ve insan yaşamından seçilmiştir. İnsanoğlu yaşamını, çevre, yeryüzü, insan, hayvan, bitki, dağ, deniz... 'den oluşan dünyada devam ettirmektedir. Burada, dünya sahneyi, yeryüzü dekoru, canlılar oyuncuyu, insan ise seyirci yi oluşturmaktadır. İnsan yaşamının farklı boyutlarından örneklemeler yapıla rak konunun yazılması, sahnenin oluşturulması, konunun sahneye dekor aracılığıyla aktarılarak seyirciye ulaştırılması sağlanmaktadır. Çalışmada ana tema olan sahne sanatlarında dekor, üç boyutlu, görsel bir ifade tarzıdır. Seyirciyi o anki yaşamından soyutlayarak farklı boyutlara götürmektedir. Dekor, vermek istediğine ulaşma yöntemleriyle ve yardımcı etmenlerle ele alınarak sahne sanatları içerisindeki kullanım özellikleri ve her biri ile olan ilişkileri açısından değerlendirilmiştir. Bu arada herbir sahne sanatının özellikleri ve dekor farklılıkları üzerinde durulurken, sahne sanat larının Türkiye'de gözlenen gelişim doğrultusu ve dekorun kültürel, teknolojik gelişimi irdelenmiştir. Sahne sanatları dekorunda, farklı anlatım ve ifade tarzları her sanat dalı nın ihtiyacına ve vurgulamak istediklerine göre şekillenmekte ve zaman içeri sinde gelişim göstermektedir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ıu SUMMARY The subject of this thesis is the world and the life which are the real reasons between stage and scenery relation. Mankind has been living in a world which is surrounded by enviroment, earth, human, animal, plaut, mountain, sea., in this attitude world represents stage, earth represents actors and human represents audience. Inspiring from the different dimen sions of life the subject has been written and the scenes have prepared. The subject has been reflected to the stage and transfered to the audience by the help of theatrical scenery. Scenery in performing arts which is the main subject of this work is a way of visiual expression in three dimensions. It takes the audience to a different world. Scenery has been searched through the ways of achieving goals the usage of its pecularity on performing arts and its relations between them Also the pecularity of each performing art and the difference of their scenery has been taken in to consideration. The development of scenery in Turkey in addition to the cultural and thecnological development has been studied. As a result in scenery of performing arts, scenery has been developed for the needs and the differences between the methods of expression of each performing art.