Özgün seramik yüzeylerde ham sırlarla ve pigmentlerle sağlanan estetik yorum
The Aesthetic interpretation on the original ceramic surfaces using raw glaze and pigments
- Tez No: 52736
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAYFUN KARADENİZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET“Özgün Seramik Yüzeylerde Ham Sırlarla ve Pigmentlerle Sağlanan Estetik Yorum”konulu raporda; seramiğin elle biçimlendirilmesinden başlayarak, kurutulup, pişirilmesine, pişirim sonrası rerıklendirilmesine ve tekrar pişirilip montesine kadar geçen tüm süreçlerde; seramik yüzeyin başlıbaşına özgün bir form olarak, nasıl bir değer taşıdığı incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada seramiğin; kendine özgü hammadde yapısı, bunun doğada bulunup işlenmesi, insan aklı ve yaratıcılığı ile gerek endüstriyel gerekse sanatsal biçimlere kolayca dönüşebilmesinin sunduğu güzelliklerle, yüzeyde yepyeni plastik bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Seramiğin kendi plastik anlatımı ile resmin ya da diğer sanat dallarının ayram sadece teknik özellikler de karşımıza çıkmaktadır. Sanatsal dilin ya da kaygının tüm sanat dallarında ortak olduğu düşünülmektedir. Seramik yüzeyde ham sırlar, astarlar ve pigment boyaların uygulanmasında kilin cinsi de büyük önem taşımıştır. Ayrıca sır, astar ve pigment boyaların ne zaman kullanıldığı ve nasıl bir etki doğurduğu her aşamada incelenmeye çalışılmıştır. Tamamlanmış plastik bir değer olarak tüm yüzeyin ne gibi özellikler taşıdığı araştırılmıştır. Konuya ait uygulamalarda, varolan tüm seramik tekniklerinden çeşitli örnekler incelenmiş, karşılaştırmalar yapılarak yeni oluşumlara geçilmesi sağlanmıştır. Bu amaçla, geçmiş dönemlere ait üretimlerle günümüz olanaklarındagerçekleştirilebilen kimi seramik yüzeyler arasında ilişki kurularak yeni bir plastik dil oluşturulması yoluna gidilmiştir. İşlevselliğin ön planda tutulduğu çanak formundan yararlanılmış, tual gibi kullanılan özel seramik yüzeyler oluşturulmuş, her iki yüzeyde aynı etkinin yaratılmasına çalışılmıştır. Hem çanak yüzeyinde hem de tual gibi değerlendirilen seramik yüzeyde aynı konunun yer alması sağlanmıştır. Her bir seramik çalışma ile özgün olanın yapılması çabası içinde seramiğin buna ne kadar elverişli olabileceği saptanmıştır. Bu çalışma, ilk olarak seramik yüzeyin oluşturulması, ikinci olarak da oluşturulan bu yüzeyin ne tür renklendirmelere olanak verdiği ve pişirim sonrası özel hazırlanan bu yüzeylerin nasıl bir sanatsal forma dönüştüğünün incelenmesi esasına dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the report titled as“The Aesthetic Interpretation on the Original Ceramic Surfaces Using Raw Glaze and Pigments”the significance of the ceramic surface, as an original form itself, is examined through all the processes beginning with the modeling of the ceramic by hands, its drying, firing, post firing coloring, retiring and montage steps. A branch of new plastic language on the surface has been tried to be created with beauties of the ceramic, its particular raw structure, treatment of its natural state, and with its convertibility to both industrial and artistic forms by the creativity * and the intelligence of the human being. The distinctions of plastic expression of ceramic and painting or other arts appear only on technical properties. It is thought that the artistic hesitation or language is common in all branches of art. The type of the clay plays an important role in applying of the raw glaze, undercoat and pigment paint. Also the time of the application on the surface and their effects are tried to be examined. The characteristics of the total surface, as a completed plastic value, and the composition of the details after all the processes are searched. On the applications of the subject, various samples of all the ceramic techniques are examined, and by making comparisons it was made possible to advance to the new formations. For this reason a new plastic language was formed by making a connection between the products of previous periods and the ceramic surfaces mproduced with today's possibilities. It was tried to produce the same effect on different surfaces by using the pot form with its functions gain importance and special ceramic surfaces used as a canvas. With each work it is examined that how sufficient the ceramics are for creating the things never done before, for creating the peculiar works. This work is based on the production of the surfaces, examining the coloring possibilities of these, and finally examining how these surfaces that are specially prepared after the firing are transformed into artistic forms. IV