Uzun süreli silikon hidrojel kontakt lens kullanımının oküler yüzey etkilerinin incelenmesi ve meibografi ile ilişkilendirilmesi
The assessment of the effects of long-term silicone hydrogel contact lens wear on ocular surface and the correlation with meibography
- Tez No: 527370
- Danışmanlar: PROF. MURAT TANJU İRKEÇ, DOÇ. SİBEL KOCABEYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı; uzun süreli kontakt lens (KL) kullanımının oküler yüzeyde yaptığı değişiklikleri ve bunların kuru göz bulgularıyla ilişkisini incelemek, KL kullanımının Meibomian bez disfonksiyonu (MBD) gelişmesi üzerinde etkisini klinik olarak ve objektif bir değerlendirme yöntemi olan meibografiden faydalanarak değerlendirmek ve hasta kaynaklı faktörlerle ilişkilerini araştırmaktır. Bu amaçla kliniğimize başvurmuş, en az 6 aydır silikon hidrojel kontakt lens (SİHKL) kullanan 50 hasta ve yaş, cinsiyet dağılımı benzer olan, KL kullanmayan ve refraksiyon kusuru dışında ek şikayeti bulunmayan 50 kişi kontrol grubu olarak değerlendirildi. Ekran kullanım süresi ve KL kullanım süresi sorgulandı; oküler yüzey ve gözyaşı fonksiyonları; OSDI anketi, Cochet-Bonnet ile korneal hassasiyet ölçümü, biyomikroskopik muayenede MBD evrelemesi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) değerlendirmesi, Floresein ile korneal boyanma, Schirmer testi, meibografi ve in vivo konfokal mikroskopi (İVKM) ölçümleri ile değerlendirildi. KL kullananlarda %34, kontrol grubunda %20 oranında MBD olduğu izlendi; ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of long-term contact lens (CL) wear on the ocular surface and its association with dry eye disease. Furthermore the effects of CL wear on Meibomian gland dysfunction (MGD) is assessed clinically and with Meibography, which is an objective method, and is associated with patient-dependent factors. 50 patients wearing silicone hydrogel contact lens (SIHCL) for at least 6 months who admitted to our clinic and a sex and age matched control group of 50 patients who had no history of any ocular disease except refractive errors were enrolled. Visual display terminal (VDT) work and CL wear duration were examined, ocular surface and tear functions were evaluated with; OSDI questionnaire, corneal sensitivity measurement with Cochet-Bonnet, MGD staging with slit lamp examination, tear breakup time (TBUT) assessment, corneal Fluorescein staining, Schirmer test, meibography and in vivo confocal microscopy (IVCM) measurements. MGD was found in 34% of CL group and 20% of control group, but there was no statistical difference between groups (p>0,05).