Çeşitli kontakt lens kullanan gruplarda gözyaşındaki inflamatuvar mediatörlerin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the inflammatory mediators in tears of various contact lens wearers
  1. Tez No: 248564
  2. Yazar: SERAP TALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN İSKELELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda hidrojel kontakt lens (KL), silikon hidrojel KL ve sert gaz geçirgen KL kullanan ve asemptomatik olan olguların gözyaşı IL-1ß, IL-6, IL-8 ve GM-CSF ve LTB4 düzeyleri kontakt lens kullanmayan sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.60 kadın, 18 erkek toplam 78 hastayı kapsayan çalışmamızda sık değişim şeklinde hidrojel KL kullanan 25 olgunun 25 gözü, sık değişim şeklinde silikon hidrojel KL kullanan 21 olgunun 21 gözü, sert gaz geçirgen KL kullanan 16 olgunun 16 gözü ve KL kullanmayan sağlıklı 16 olgunun 16 gözü değerlendirildi.SGG KL grubunda ortalama kullanım süresi, hidrojel KL ve silikon hidrojel KL grubuna göre daha uzun saptandı. IL-1ß seviyesi, silikon hidrojel KL grubunda SGG KL grubuna göre yüksek bulundu. Kontrol grubu ile hidrojel KL, silikon hidrojel KL ve SGG KL grupları arasında anlamlı fark saptanmadı. IL-6 düzeyi, SGG KL ve kontrol grubunda, hidrojel KL ve silikon hidrojel KL grubuna göre yüksek bulundu. SGG KL ile kontrol grubu arasında fark saptanmadı. SGG KL grubunda ve silikon hidrojel KL grubunda gözyaşı IL-8 seviyesi, kontrol grubundan yüksek bulundu. Hidrojel KL grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. GM-CSF seviyesi, SGG KL ve kontrol grubunda, hidrojel KL ve silikon hidrojel KL grubuna göre yüksek bulundu. SGG KL ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. Gruplar arasında gözyaşı LTB4 ortalamaları bakımından anlamlı fark saptanmadı.Kontakt lens kullanan hastalarda herhangi bir semptom bulunmamasına rağmen gözyaşı bazı inflamatuvar mediatörlerinin seviyelerinde değişiklikler olmasının, onların neden kontakt lens kullanmayanlarla karşılaştırıldığında inflamatuvar reaksiyonlara daha yatkın olduğunu açıklayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In our study it is appraised compatively in between who have not use contact lens (CL) and who are asemptomatic and use hidrogel CL (H CL), silicone hidrogel CL (SH CL), rigid gas permeable CL (RGP CL). All groups? tear has been analysed at levels of IL-1ß, IL-6, IL-8 ve GM-CSF ve LTB4.It has been found out that average usage time for RGP CL group was longer than H CL and SH CL. Level of IL-1ß was higher in SH CL than in RGP CL. Difference between control group and H CL, SH CL and RGP CL groups were neglaible. Level of IL-6 was higher in RGP CL and control group than H CL and SH CL. Difference between control group and RGP CL was negliable. Level of IL-8 was higher in RGP CL and SH KL than in control group. Difference between H CL and control group was negliable. Level of GM-CSF was higher in RGP CL and control group than in H CL and SH CL. Difference between RGP CL and control group was negliable. Average of tear LTB4 difference between in all groups were negliable.It is found out that levels of tear IL-1ß, IL-6, IL-8 ve GM-CSF differs in between H CL, SH CL SGG CL and healty eyes but there is no differance in level of LTB4. It is thought be explained that patients who use CL are prediposed to inflamatuvar reactions due to the change in inflamatuvar mediators although they have no semptoms.