İstanbul M2 metro istasyonlarında kullanılan esnek seramik ve porselen seramik duvar kaplamasının iç mekandaki kullanıcı algısı
User survey of flexible ceramic and porcelain ceramic wall covering used in Istanbul M2 metro stations
- Tez No: 527392
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET BENGÜ ULUENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde toplu ulaşım araçlarına baktığımızda, yer altı metro sistemlerinin hem kullanım kolaylığı hem de hızlı ve güvenli oluşu sayesinde birçok kişi tarafından tercih edildiği görülmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yer altı metro sistemlerinin önemi daha da artmaktadır. Yoğun nüfusa sahip şehirlerde kişisel araç kullanımının artması ile oluşan trafik sorununun en iyi alternatifi metro sistemleridir. Sebebi ise kara taşımacılığında kullanılan diğer toplu taşıma araçlarına göre tek seferde çok daha fazla yolcuyu hızlı ve güvenli bir şekilde götürebilmeleridir. Metro sistemlerinde istasyon tasarımları büyük önem taşımaktadır. Yer altında olmaları sebebi ile tasarım aşamasında kullanıcıları hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz düşünceye itmeyecek şekilde planlanmalıdır. İyi planlanmayan ya da malzeme seçimleri doğru olmayan istasyonlar insanların bu ulaşım aracını tercih etmemelerine sebep olabilmektedir. İstasyon tasarımı, yolcuların yönlerini kolay bir şekilde bulabilecekleri, mekânı rahatça algılayabilecekleri, kendilerini huzursuz hissetmeyecekleri şekilde yapılmalı, bu sayede sürekli kullanmaya teşvik etmelidir. Ağırlıklı olarak bir yapı malzemesi şeklinde kullanılan seramik doğada fazlaca bulunan topraktan elde edilmektedir. Seramik ürünler, toplu ulaşım alanlarında yer ve duvar yüzeylerinde kaplama malzemesi olarak kullanılan inorganik içerikli ürünlerdir. Önceki yıllarda seramik malzemenin sert yapısından dolayı istenilen her yüzeye uygulanamadığı, özelliklede yuvarlak ya da kıvrımlı yüzeylerde kullanımının mümkün olmadığı görülmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile seramik malzemenin yapısında da değişmeler meydana gelmiştir. Dünya ilk defa Türkiye'de üretilen esnek seramik standart seramiklere göre daha dayanıklı ve istenilen her yüzeye uygulanabilmektedir. Bu ürün iç ve dış mekân tasarımlarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yapılan tez çalışmasında metro istasyonlarında kullanılan esnek ve porselen seramik malzemenin kullanıcı algısına ne kadar etki ettiği araştırılmıştır. Kullanıcıların algıları ölçmek için anket ve görüşme soruları hazırlanıp, metroyu kullanan kişilere bu sorular yöneltilmiştir. Literatür bölümünde toplanan bilgiler ile anket ve görüşme sorularından çıkan bulgular birleştirilerek sonuç bölümünde bir bütün olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at public transportation tools today, underground subway systems seem to be preferred by many people due to both ease of use and rapid and safe formation. Especially in big cities, the importance of underground subway systems is increasing even more. The subway systems are the best alternative to the problem of traffic caused by the increase in the use of personal vehicles in cities with high populations. According to other public transport vehicles used in land transport, cause can bring more and more passengers in a fast and safe way in one go. Station designs are of great importance in subway systems. Due to the fact that they are underground, the design should be planned in such a way that the users are not under the physical and psychological influence of the users. Stations that are not well planned or material choices can cause people to opt for this transportation. Station design should be done in such a way that the passengers can easily find their directions, perceive the space and not leave them under negative influence, encourage the users to use them continuously and to use them continuously. Ceramics used mainly as a building material are obtained from the soil which is found in the nature. Ceramic products are products with inorganic content which are used as coating material on floor and wall surfaces in public transportation areas. In previous years it seems that it is not possible to apply to every surface due to the hard structure of ceramics and to use it on rounded or curved surfaces. The development of technology has also changed the structure of ceramic materials. According to standard ceramic produced in the world first flexible ceramic Turkey more durable and can be applied to any desired surface. This product can be easily used in indoor and outdoor designs. In this study, the effect of flexible and porcelain ceramics used in subway stations on user perception was investigated. In order to measure the perceptions of users, questionnaires and interview questions were prepared and these questions were asked to the people who used the subway. The information gathered in the literature section and the findings from the questionnaire and interview questions were combined and interpreted as a whole in the conclusion section.