Physical modeling of drug transport in cancer
Kanserde ilaç taşınmasının fiziksel modeli
- Tez No: 527391
- Danışmanlar: PROF. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tümörlerin mikroçevreleri ile etkileşimini anlamak, tümör gelişimini anlamak ve tedavilerin etkinliğini arttırmak için zorunludur. Tümör sisteminin sağlıklı dokudan çok farklı kılan tüm diğer genetik ve biyokimyasal belirleyicilere ek olarak, tümör sisteminin morfolojik özellikleri ve sonuçta ortaya çıkan fiziksel özellikler, sağlıklı muadillerine göre güçlü kontrastlar yaratır. Bu nedenle bu sistemin fiziğini incelemek, kanser araştırmalarının önemli bir parçasıdır. Bu çalışmada tümör büyümesi ve tedaviye yanıt üzerindeki rolünü anlamak için tümör ve kan damarlarının fiziğine başvurduk. İlaçların tümör mikroçevresine etkili bir şekilde taşınmasıyla ilgili fiziksel problemi çözmeye çalıştık. Bunu başarmak için, tümörün ve mikroçevresinin mekansal temsillerini içeren bir matematiksel model çerçevesi oluşturarak bir tümör simülatörü yarattık. Damarlar ilaçların dağıtıcısı olduğundan ve anormal sıvı akışından ve sıvı basıncında ortaya çıkan değişikliklerden sorumlu oldukları için, ilaç dağıtımını geliştirmek için tümör damarlarını manipüle eden tedaviler araştırılmıştır. Tümör kan damarlarının normalleşmesini simüle etmek ve farklı tedavilerle damar büyümesini teşvik etmek için özel modeller üretilmiştir. Bu iki yaklaşım, kemoterapinin faydasını optimize etmek için farklı ilaç kombinasyonları ve ilaç programlaması kullanılarak denenmiştir. Her vaka için bu yaklaşımların avantaj ve dezavantajları ve bunların arkasındaki fiziksel nedenler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding the interaction of tumors with their microenvironment is imperative to understand its development and to increase the efficiency of therapies. In addition to all other genetic and biochemical determinants of tumor system that make it very different than healthy tissue, morphological properties of tumor system and resulting physical properties add to this difference creating strong contrasts compared to its healthy counterpart. Therefore, examining the physics of this system is an important part of cancer research. In this work, we delve into the physics of tumor and its blood vessels to understand its role in tumor growth and response to therapy. We tried to resolve the physical problem of transport of drugs to tumor microenvironment efficiently. To achieve that, we created a tumor simulator by building a mathematical model framework that includes spatial representations of tumors and their microenvironment. Since vessels are the distributors of drugs and they are responsible for abnormal fluid flow, and resultant changes in fluid pressure, treatments manipulating tumors vessels were explored to enhance drug delivery. Specific models are built for simulating normalization of tumor blood vessels and promoting vessel growth with different treatments. These two approaches are tried using different doses of drug combinations and drug scheduling to optimize the benefit from chemotherapy. For each case, we revealed the advantages and disadvantages of these approaches and the physical reasons behind them.