Gayrimenkul geliştirme ve yönetiminde karşılaşılan problemlere çözüm önerileri
Problems to be encountered at property development and management
- Tez No: 527397
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkiye'de gayrimenkul sektöründe yaşanan farklı konulardaki problemlere değinilecek ve bu konularla ilgili çözüm önerileri sunulmaya çalışılacaktır. Ülkemizde geniş olarak gelişen birçok sektör arasında, gayrimenkul ticareti ekonomik gelişme ve refah açısından önemli bir yer tutmaktadır. Gayrimenkul geliştirme ve yönetme süreçlerinin iyileştirilmesi için tüm paydaşların beklentilerini karşılamaya yönelik uygulamalar yapılmalı, idare, geliştirici ve müşteri arasındaki denge kamu ve tüketici yararı gözetilerek sağlanmalıdır. İlk bölümde gayrimenkul geliştirme süreçlerinde yapı ruhsatı sonrasında karşılaşılan problemlere değinilmiş, bunlar için etkili çözüm alternatifleri sunulmuştur. Sonraki bölümde ise gayrimenkul tesliminden sonraki yönetim aşamasında karşılaşılan problemler ve çözüm önerilerine değinilmiştir. Diğer bölümlerde ise kentsel dönüşüm süreci, gayrimenkul arz ve talebine etki eden faktörlere yer verilmiştir. Emlakçılar için önemli olan taşınmaz ticareti yönetmeliği ile son gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise tüm bu süreçlerdeki problemlerin çözümü için geliştirilen Gayrimenkul Bilgi Bankası projesine yer verilmiştir. Bu projenin bir örneğinin uygulanabileceği bir platformda sağlayabileceği faydalar hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sector of real estate includues lots of risks in Turkey. To decrease these risks first, we will explain the main problems in real estate sector. Then we will try to explain the solutions of these problems. Among the many sectors that are developing widely in our country, real estate trade has an important place in terms of economic development and prosperity. Implementation to meet the expectations of all stakeholders in order to improve the real estate development and management processes should be done by balancing the government, the developer and the customer in the interest of the public and the consumer. In the first part, the problems encountered in the real estate development process after the construction license are mentioned and effective solution alternatives are presented. In the next section, the problems encountered during the management phase after the delivery of the real estate and suggestions for solutions are mentioned. In the other parts, transformation process, factors affecting demand and demand of real estate are included. Important information for real estate developers is given about real estate trade regulations and recent developments. In conculision, the Real Estate Information Bank project, which was developed for solving the problems in all these processes, is included. Information about the benefits this project can provide on a platform where a sample can be applied.