4-(2-((6-nitro-1H-benzo[d]oksazol-2-il)tiyo)etil)fenol'ün sentezi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of 4-(2-((6-nitro-1H-benzo[d]oxazol-2-yl)thio)ethyl)phenol and investigation of electrochemical properties
  1. Tez No: 527411
  2. Yazar: BEKİR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN MERCİMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada 4-(2-((6-nitro-1H-benzo[d]oxazol-2-yl)thio)ethyl)phenol (NOTEP) un fiziksel yapı, elektrokimyasal reaktivite ve kararlılığını rapor etmiş bulunmaktayız. Bizim önceki raporumuzla karşılaştırıldığında parlatılmış camsı karbon (GC) kullanarak yapmış olduğumuz deneylerde genişletilmiş redoks analit sayısı incelenmiştir. Redoks analitleri Fe(CN)63-/4-, Ru(NH3)62+/3+, dopamin, askorbic asit (sulu ortamda) ve ferrosendir(susuz ortamda).Beş redoks analiti bir ay süresince laboratuvar hava ortamına maruz bırakılarak uzun dönemde tepki kararlılığı incelenmiştir. NOTE elektrokimyasının redoks reaksiyonu, difüzyon sınırlı bir reaksiyonla veya yüzdeyde sınırlı bir halde, oksijen içeren modifiye elektrod yüzeylerinde olduğu gibi devam edip etmediğini öğrenmek için çalışılmıştır. Bu çalışmada karbon elektrotlarının ( camsı karbon, grafen, karbon nanotüp, vb.) yüzeyini modifiye etmek için NOTEP molekül ve farklı ortamlardaki elektrokimyasal davranışlar, özellikler ve kararlılığı araştırılmıştır. Bu çalışmada dönüşümlü voltametri ve bazı elektrokimyasal teknikler yanında elektrokimyasal impedans(EIS) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) modifiye yüzeylerin karakterizasyonu için kullanılmıştır. NOTEP,karbon elektrot yüzeyleri elektrokimyasal oksidasyonu ile susuz ortamda modifiye edilmiştir. Modifikasyon için dönüşümlü voltametri kullanılmıştır. Karbonlu elektrotların yüzeylerinin NOTEP modifikasyonu 0.3 V ile +2,8 V aralığında ve 0.1 V s-1 potansiyel aralığında 10 döngü hızında yapılmıştır. Modifikasyon ve karakterizasyondan sonra yüzeydeki nitro grubu 100 mM HCl ortamında amin grubuna indirgenmiştir. Bu işlem -0.2 V ile -1,1 V potansiyel aralığında 0.1 V s-1 tarama hızında 10 döngüde elektroinaktiv yüzey elektroaktiv yapılmıştır Modifiye elektrot yüzeyinde bulunan NOTEP varlığı CV, EIS ve SEM teknikleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, we report on the physical structure, electrochemical reactivity, and response stability of 4-(2-((6-nitro-1H-benzo[d]oxazol-2-yl)thio)ethyl)phenol (NOTEP). An expanded number of redox analytes was investigated, compared to that for our previous report, and in all cases, similar experiments were performed using polished GC for comparison. The redox analytes were Fe(CN)63-/4-, Ru(NH3)62+/3+, dopamine, and ascorbic acid (in aqueous media) and ferrocene (in non-aqueous media). The long-term response stability of the electrodes for all five redox analytes was examined after a monthly period of laboratory air exposure. The electrochemistry of NOTEPwas studied to learn if the redox reaction proceeds by a diffusion-limited reaction or through a surface-confined state, as it does on oxygen containing modified electrode surfaces. In this study, NOTEPmolecule was used to modify the surface of carbonaceous electrodes (glassy carbon, graphene, carbon nanotube, etc.) and electrochemical behaviors, properties and detection stability in different media were investigated in this study. In this study besides CV and some electroanalytical techniques, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and scanning electron microscopy (SEM) techniques were also used for the surface characterization of the modified surfaces. NOTEP was modified on the carbonaceous electrode surfaces by electrochemical oxidation in non-aqueous media. The cyclic voltammetry has been employed for the modification processes. The modification of NOTEP on the carbonaceous electrode surfaces were performed between 0.3 V and +2.8 V potential range at 0.1 V s-1 scan rate with 10 cycles. The nitro group on the surface after modification and characterization operations was reduced to amine group in the 100 mM HCl media. This process, which was made -0.2 V to -1.1 V potential range at 0.1 V s-1 scan rate and 10 cycles, the electro-inactive surface was made electro-active. The presence of NOTEP at the modified electrode surface was characterized by CV, EIS and SEM techniques.