Türkçe yazılım gereksinimleri için doğal dil işleme tabanlı biçimsel gözden geçirme aracı
Natural language processing based formal automated review tool for Turkish software requirements
- Tez No: 527432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSEL DÖKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yazılım geliştirme yaşam döngüsü içerisinde oluşabilecek hataların erken safhada tespit edilip ortadan kaldırılması gereksinim yönetim süreci içerisinde gözden geçirme aktiviteleri ile gerçekleştirilmektedir. Literatürde belirli kurum ve standartlar tarafından yönlendirilen bu sürecin Türkçe gereksinimler üzerinde objektif, hızlı ve hatasız bir şekilde uygulanabilmesi için otomasyon ihtiyacı vardır. Türkçe yazılım gereksinimlerinin otomatik olarak gözden geçirilerek başarıyla hatalarından arındırılması kullanılan gözden geçirme kontrol listesinin kapsamı, doğruluğu ve ortaya konulan dil işleme algoritmalarının başarısıyla doğru orantılıdır. Bu amaçla, Türkçe yazılım projeleri için yeni bir biçimsel Otomatik Gereksinim Gözden Geçirme (OG3) aracı geliştirilmiştir. OG3, literatürdeki gereksinimler ile ilgili standart ve çalışmalarda ortaya konulan gözden geçirme kontrol listelerinin ölçme ve değerlendirme kriterleri esas alınarak yeniden oluşturulmuş kapsamlı bir kontrol listesi kullanmaktadır (OGGKL). Bu kontrol listesine karşılık geliştirilen yazılımın başarısını ölçme ve değerlendirme amacıyla farklı sektör ve projelerden gereksinim örnekleri incelenmiş, söz konusu gereksinimlerin İngilizce versiyonları literatürde öne çıkan bir gözden geçirme yazılımıyla analiz edilirken, diğer taraftan Türkçe'ye çevrilen aynı gereksinimler OG3 yazılım ile gözden geçirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Early detection and removal of defects that may occur in software development lifecycle is achieved through requirements review activities within the requirements management process. There is an automation need for applying this process driven by specific institutions and standards, to requirements in Turkish language on an objective, fast and error-free basis. The success of automatic detection and removal of defects in Turkish software requirements is directly proportional to the success of natural language processing algorithms and the content and accuracy of requirements review checklist that it is built on. For this purpose, a new formal Automatic Requirement Review (OG3) tool has been developed for Turkish software projects. OG3, uses a comprehensive checklist (OGGKL) that is rebuilt and based on the measurement and evaluation criteria of the requirements review checklists from standards and related studies in the literature. In order to measure and evaluate the success of the developed software based on this checklist, requirements were gathered from different sectors and projects and while analyzing English documents on a review tool which is reported in the literature, on the other side the same requirements that were translated to Turkish are reviewed by OG3 software and the results are compared.