Bilişim dizgelerinin çözümleme tasarım ve gerçekleştirimi için görsel nesneye dayalı bir CASE ortamı
- Tez No: 15946
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEN BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmanın amacı, bilişim dizgelerinin çözümleme, tasarım ve gerçekleştirimi için bir görsel nesneye dayalı bilgisayar destekli yazılım mühendisliği ortamı geliştirmektir. OMDIS (Nesneye dayalı modelleme, tasarım ve gerçekleştirim ortamı) nesneye dayalı yazılım geliştirme ve ilişkisel veri tabanı özelliklerini bir araya getiren bir ortamdır. OMDIS veri tabanı gereksinimleri için GDBMS (Genelleştirilmiş Veri Tabanı Yönetim Dizgesi) ve RAP (İlişkisel Yardımcı İşleyici) veri tabanı makinasını kullanır. Geliştirilmiş nesne ilişki çizeneği kullanılarak elde edilen şema tanımlaması ile ekran, sınıf ve işlem tanımlama araçlarını kullanarak ileti akış çizgesinden elde edilen yöntem tanımlamaları bir nesneye dayalı ilişkisel veri tabanı ortamı içinde bir araya getirilir. OMDIS' in yöntem tanımlama dili, kodlamayı azaltmak, veriye erişmede daha esnek ve güçlü bir dil sağlamak amacıyla nesneye dayalı programlama kavramları üzerine geliştirilmiştir. RAP, veri ve yöntemleri depolama, veri bütünlüğünü sağlama ve sorgu işlemlerini yöneterek OMDIS' i destekler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this research is to develop a visual object oriented CASE(Computer Aided Software Engineering) environment for analysis, design and implementation of information systems. OMDIS (Object Oriented Modelling, Design and Implementation System) represents a merging of object oriented software construction and relational database technology. OMDIS uses GDBMS (Generalized Data Base Management System) and RAP (Relational Associative Processor) data base machine/computer for its database requirements. It integrates the schema which is obtained from the extended entity relationship diagram, and the method which is obtained from the message flow diagram using screen, class, and process specification tools, into an object oriented relational data base system. The method definition language of OMDIS is enhanced with object oriented programming concepts to reduce coding and to provide more power and flexibility in accessing data. RAP helps OMDIS by storing data and method, ensuring data integrity, and managing query process.