Palu'daki İslami Dönem mezar taşları
Islamic period gravestones in Palu
  1. Tez No: 527438
  2. Yazar: MUHAMMET ERŞED TOKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL SÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Doğu Anadolu Bölgesinde Elâzığ iline bağlı bir ilçe statüsünde bulunan Palu, Urartu döneminden başlayarak Osmanlı Devleti'nin son zamanlarına kadar önemli bir olarak varlığını devam ettirmiştir. Günümüzde küçük bir yerleşim birimi olarak var olan Palu'nun, birer vesika niteliğinde olan mezar taşları bilimsel bir boşluğun doldurulması amacıyla sanat tarihi açısından ele alınmıştır. Palu ilçe merkezinde yer alan üç mezarlık alanı ile Cemşid Bey Türbesinde yer alan toplamda 76 adet mezar incelenerek bunların ayrıntılı tanımları yapılmıştır. Her bir mezarın fotoğrafları ve çizimleri ile ayrıntılı ölçüleri katalog bölümüne eklenerek, Anadolu coğrafyasında Selçuklu ve Osmanlı döneminde ortaya çıkan mezar taşlarıyla bilimsel mukayese yöntemiyle değerlendirmeleri yapılmıştır. Şahideli, sandukalı, pehle ve kapak taşlı tiplere sahip olan mezarların, dil ve kitabe içerikleri ortaya çıkarılmış ve süsleme özellikleri açısından tahlil edilmiştir. Tüm bu çalışmalar neticesinde Palu'daki İslami Dönem Mezar Taşları'nın, Anadolu coğrafyasında yer alan Türk-İslam dönemine ait mezar taşlarıyla önemli oranda benzer oldukları görülmüştür. Palu'nun kendine özgü olarak kitabe içeriklerinde birtakım farklılıkların bulunduğu ve süsleme açısından oldukça kısır bir düzenlemeye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The city of Palu which is located in the province of Elazig in the Eastern Anatolia Region continued its existence in Urartu period until the late Ottoman Period. The city of Palu continues its existence as a small settlement today has been dealt with in terms of art history in order to fill a scientific void by its grave stones which are historical documents. Totally 76 graves were examined and their detailed descriptions were made in three large graveyards and Cemşid Bey Tomb located in the center of Palu district. The photographs and drawings of each grave and detailed measures were added to the catalog section and evaluated with the method of scientific comparison with the tombstones that emerged in the Anatolian region during the Seljuk and Ottoman periods. The tombs with, shahidah, cist, pehla and lid stones have been analyzed in langua. g. e., inscriptions and in terms of their ornamentation characteristics. As a result of all these studies, it is seen that the Islamic Period Tombstones in Palu are sunstantially similar to the Turkish-Islamic tombstones that located in Anatolia. It has been found that Palu has its own unique arrangement, which has some differences in the contents of the inscription and is rather scantly in terms of decoration.