İşe alım sürecinde yetenek yönetimi uygulamasının etkisi
The impact of talent management practice in the recruitment process
  1. Tez No: 527437
  2. Yazar: ZEHRA ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz dünyasında yaşanmakta olan küresel değişimler, örgütleri sert bir rekabet ortamında varlıklarını sürdürmeye zorlamaktadır. Böyle bir ortamda varlıklarını sürdürmek isteyen örgütlerin değişime ve gelişime uyum sağlamaları gerekmekte, rekabette öne geçebilmek ve sürdürülebilir bir başarı sağlayabilmek için ise insan kaynağı faktörünün önemine varmaları gerekmektedir. Sert rekabet koşulları karşısında insan kaynağı faktörünün taklit edilemez, kopyalanamaz ve örgütler için ayırt edici bir unsur olan yeteneklere yönelmek zorunlu bir hal almıştır. Yeteneklerin ayırt edici gücünden faydalanamayan örgütlerin, giderek ağırlaşan rekabet koşulları karşısında varlıklarını sürdürebilmeleri zordur. Yaşanan bu değişimler yetenek yönetimi kavramını ortaya çıkarmış ve örgütler için giderek kritik bir başarı faktörü olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların yetenek yönetimi uygulamalarının, işe alım sürecine etkisi ile elde edilen hipotezler doğrultusunda çalışanların performansına, başka yetenekleri örgüte çekmesindeki etkileri ve bankaların geleceğin yöneticilerini/liderlerini yetiştirmesindeki etkilerini incelemektir. Yapılan araştırmadan elde edilen verilere göre, yetenek yönetimi uygulamasının hem çalışan performansı üzerinde, hem başka yetenekleri örgüte çekmesinde hem de bankaların geleceğin yöneticilerini/liderlerini yetiştirmesinde olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Global changes taking place in today's world forces institutions to maintain their existence in a harsh competitive environment. Organizations that want to maintain their presence in such an environment need to be adapt to the changes and development, in order to advance in competition and achieve sustainable success, the human resources factor needs to be considered. Human factor cannot be imitated or copied in the face of harsh competitive conditions and it has become a necessity to focus on the skills which are a distinguishing feature for organizations. Organizations that cannot benefit from the distinctive strength of their capabilities are difficult to maintain in the face of increasingly severe competitive conditions. These changes have revealed the concept of talent management and it is increasingly defined as a critical success factor for organizations. The purpose of this study for, in Turkey all banks operating in talent management practices, performance of employees in the hypothesis line obtained by the effect of the recruitment process, effects on other skills to pull the organization and the banks of the managers of the future / leaders was to investigate the effects of breeding. According to the data obtained from the research, it has been determined that talent management practice has a positive effect on employee performance and also both on attracting other talents and on cultivating the managers/leaders of the banks.