Fibromiyalji hastalarında depresyon, anksiyete ve uyku bozukluklarının yaşam kalitesi ile ilişkisi
Assessment of the relation of depression, anxiety and sleep disorders to quality of life in fibromyalgia patients
- Tez No: 527444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÖLMEZ SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Fibromiyalji Hastalarında Depresyon, Anksiyete ve Uyku Bozukluklarının Yaşam Kalitesi İle İlişkisi Giriş ve Amaç: Fibromiyalji yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ile seyreden, sıklıkla yorgunluk, bilişsel bozukluk, psikiyatrik belirtiler, uyku bozuklukları ve somatik semptomların eşlik ettiği kronik bir hastalıktır. Bu çalışmada fibromiyalji hastalarında depresyon, anksiyete ve uyku bozukluklarının değerlendirilmesi, bu durumların varlığı ile yaşam kalitesi ve fibromiyalji şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya SB. İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine başvuran, FMS tanısı almış 20-64 yaş arası 60 kadın hasta dahil edildi. Hastalarda sosyo-demografik özellikler, şikâyet ve tanı süresi kaydedildi. Vizüel analog skala (VAS) ile ağrı şiddeti, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile uyku kalitesi, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile anksiyete ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile depresyon varlığı değerlendirildi. Yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum için SF-36 ile Fibromiyalji Etki Skalası (FEA) sorgulanarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Assessment of the Relation of Depression, Anxiety and Sleep Disorders to Quality of Life in Fibromyalgia Patients Introduction and Purpose: Fibromyalgia is a chronic disease with common musculoskeletal pain, often accompanied by fatigue, cognitive impairment, psychiatric symptoms, sleep disorders and somatic symptoms. The aim of this study was to evaluate of depression, anxiety and sleep disorders in patients with fibromyalgia, the relationship between presence of these conditions and the quality of life and the severity of fibromyalgia. Material and Method: A total of 60 female patients between 20-64 years of age who were admitted to our hospital's Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic and diagnosed as fibromyalgia were included in the study. Sociodemographic characteristics, duration of complaints and diagnosis were recorded. The severity of pain with visual analogue scale (VAS), sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), anxiety with Beck Anxiety Inventory (BAI) and depression with Beck Depression Inventory (BDI) were evaluated. SF-36 and Fibromyalgia Impact Scale (FIQ) were recorded for quality of life and functional status.