Gestasyonel diyabetes mellitus tanısı ile birinci trimester veya ikinci trimester retinol binding protein-4 seviyeleri arasındaki korelasyon
The correlation between diagnosis of gestationel diabetes mellitus and retinol binding protein-4 levels in first or second trimester
- Tez No: 527463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER YUMRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda ileride belki de oral glukoz tolerans testlerine (OGTT) alternatif yöntem olabilecek yeni bir biyokimyasal belirteç olan retinol binding protein-4 (RBP-4) molekülünün tanısal değerini ve gruplar arasındaki farkları belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmada hastanemizde 2017-2018 yıllarında yapılan 75 gram tarama ve tanı testlerini tarayarak sonuçlarını değerlendirdiğimiz gestasyonel diyabetes mellituslu (GDM) gebelerde, ilk trimester veya erken ikinci trimester RBP-4 seviyelerini inceleyerek kontrol grubu ile karşılaştırdık. Araştırmamıza kabul edilen 74 gebe arasında 2 grup oluşturuldu. GDM tanısı konulan gebeler (n=42) vaka grubu olarak, eşik değerlerin altında kalan gebeler (n=32) ise kontrol grubu olarak çalışmamızda yer aldı. İki grup, serum RBP-4 seviyeleri, vücut kitle indeksi (VKİ), yaş, açlık kan şekeri (AKŞ), obstetrik parametreler, insülin kullanımı gibi parametreler açısından değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS Paket Program 20.0 sürümü kullanılarak yapıldı. Tanımlayıcı verilerin sunumunda frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum, maksimum değerleri kullanıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu gruplardaki hasta sayılarına göre Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Örneklem büyüklüğü ve normal dağılıma uygunluk testleri incelendiğinde analiz yöntemleri olarak parametrik olmayan testler tercih edildi. Yaş ve sürekli değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. P-değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Gruplar arasındaki AKŞ değerleri arasında anlamlı fark bulunamazken VKİ ise istatistiksel olarak anlamlı olarak belirlendi. Gruplar arasında RBP-4 düzeyleri acısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Vaka grubunda kontrol grubuna göre yaş, VKİ, gravide ve parite ortanca değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Vaka grubunun ortanca yaşı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Vaka grubunda gravide ortanca değerleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Vaka grubunda kontrol grubuna göre parite açısından ortanca değerler benzer olmakla birlikte maksimum değerin vaka grubunda kontrol grubuna göre bir birim yüksek olmasına bağlı olarak iki grup arasında parite açısından istatistiksel fark mevcuttu. Bu calışma GDM tarama ve tanısında ilk trimester veya erken ikinci trimester RBP-4 düzeylerinin kullanılabilmesini araştıran bir çalışmadır. Kontrol grubuyla vaka grubunun RBP-4 düzeyleri karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. RBP-4 ortanca düzeyi kontrol grubunda daha yüksek bulundu, fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu da bize RBP-4 ün GDM tarama ve tanısında kullanılabilmesi icin daha fazla calışmaya gerek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed determine the diagnostic value of retinol binding protein-4 (RBP-4) molecule which is a new biochemical indicator that may be an alternative way to oral glucose tolerance test (OGTT) and determine the differences between these groups. Pregnant women's who has gestational diabetes mellitus (GDM), first trimester or early second trimester RBP-4 levels are examined and compared with control groups in this study by applying 75 grams screening and diagnosing tests in 2017-2018 and evaluating the results. 2 groups are generated from 74 pregnant women who are accepted for the research. While pregnant women with GDM diagnosis (n=42) are as GDM group, the ones are below threshold value (n=32) take part as control group in this study. These 2 groups have been evaluated in terms of the parameters like serum retinol binding protein-4 levels, body mass index, fasting blood glucose, obstetrical parameters, use of insulin. Analyses of datas are done by using SPSS package 20.0 release. In the presentation of descriptive datas, frequency, percentage, average, standard deviation, median, minimum and maximum values have been used. Suitability of variables to normal distribution, was evaluated with Shapiro-Wilk test according to number of patient in the groups. When superiority of sampling and suitability to normal distribution tests are examined, tests which are not parametric, were preferred as analysis methods. In the comparison of age and constant variable groups, Mann Whitney U test was used. The situations which P-value is below 0,05, were accepted as significant statistically. The age difference between control group and case group, determined as significant statistically. The average age of patients who are included in control group is lower. A statistically significant difference was determined in terms of gravida and parity between the groups. Number of gravida and parity in case group was higher. Fasting blood glucose values were nearly same but body mass indexes between the groups were determined as significant statistically. No statistically significant difference was determined between the groups in terms of RBP-4 levels. This is a study that searches the ability of using RBP-4 levels in first trimester and early second trimester for screening and diagnosing of gestational diabetes mellitus. When comparing these 2 groups the difference between RBP-4 levels is not significant statistically however RBP-4 median level was determined higher in control group. This result shows that, to use RBP-4 in screening and diagnosing of gestational diabetes mellitus, more studies are required.