Birinci trimester fetal hepatik arter ve duktus venozus akımlarının gestasyonel diyabet öngörmesindeki yeri
The role of first trimester fetal hepatic artery and ductus venosus flows in the prediction of gestational diabetes
- Tez No: 910608
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBİKE PEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Birinci trimester fetal hepatik arter ve duktus venozus doppler incelemesi ile gestasyonel diyabetes mellitus ve makrozomiyi öngörmede prediktif değerin bulunması ve hepatik arter doppler parametlerinin neonatal sonuçlar ile korelasyonu değerlendirilecektir. Metod: Çalışmada 3 hasta grubu incelencektir. 1.grup pregestasyonel diyabet (tip1 ve tip 2 dm). 2. Grup kontrol grubu hastaların içinden gestasyonel diyabet tespit edilen hastalar. 3. grup rutin kontroldeki komplike olmayan gebe hastaları içerecektir.US incelemelerinin tümü, 3.5 MHz konveks dönüştürücülü GE VOLUSON E6 ile 11-14 ve 18-22. gebelik haftalarında yapılacaktır. Bu haftalarda fetal hepatik arter ve duktus venozus tepe sistolik hız (PSV), diyastol sonu hız, pulsatilite indeksi, direnç indeksi kayıt edilecektir.Kliniğimize başvuran hastalarımıza rutin gebelik kontrolünün bir parçası olarak ogtt testi yapılacaktır. IADPSG önerdiği klavuza gore 24-28. haftalarda 75 g glikoz kullanılarak açlık durumunda OGTT yapılır. Tanı, ≥ 92 mg/dl (≥ 5,2 mmol/l) veya 1 -saat ≥ 180 mg/dl (≥ 10 mmol/l) veya 2-saat ≥ 153mg/dl (≥ 8,5 mmol/l) durumlarından birinin sağlanması durumunda GDM tanısı konulur. Bulgular: Çalışmaya 11 pregestasyonel DM, 21 gestasyonel DM ve 83 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 115 kadın dahil edilmiştir. Pregestasyonel grupta olanların yaş ortalaması 27,64±7,66 olarak, gestasyonel DM olanların yaş ortalaması 29,95±4,46 olarak ve kontrol grubunda olanların yaş ortalaması 27,39±6,09 olup aralarında anlamlı farklılık görülmemiştir (p=0,118).
Özet (Çeviri)
Aim: The predictive value of first trimester fetal hepatic artery and ductus venosus Doppler examination in predicting gestational diabetes mellitus and macrosomia and the correlation of hepatic artery Doppler parameters with neonatal outcomes will be evaluated. Method. Three patient groups will be examined in the study. Group 1 pregestational diabetes (type 1 and type 2 DM). Group 2: Patients diagnosed with gestational diabetes among the control group patients. Group 3 will include uncomplicated pregnant patients on routine follow-up. All US examinations were performed on days 11-14 and 18-22 with GE VOLUSON E6 with 3.5 MHz convex transducer. It will be done during the pregnancy weeks. During these weeks, fetal hepatic artery and ductus venosus peak systolic velocity (PSV), end-diastolic velocity, pulsatility index, and resistance index will be recorded. Our patients who apply to our clinic will have an OGTT test as part of their routine pregnancy control. 24-28 according to the guideline recommended by IADPSG. OGTT is performed in a fasting state using 75 g glucose for weeks. Diagnosis is made from ≥ 92 mg/dl (≥ 5.2 mmol/l) or 1-hour ≥ 180 mg/dl (≥ 10 mmol/l) or 2-hour ≥ 153mg/dl (≥ 8.5 mmol/l). If either one is met, GDM is diagnosed. Bulgular: A total of 115 women, including 11 pregestational DM, 21 gestational DM and 83 healthy pregnant women, were included in the study. The average age of those in the pregestational group was 27.64±7.66, the average age of those with gestational DM was 29.95±4.46, and the average age of those in the control group was 27.39±6.09, and there was no significant difference between them (p = 0.118). .