Atopik dermatit ile takipli çocuklarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Quality of life study of atopic dermatitis diagnosed children
  1. Tez No: 527466
  2. Yazar: ÖZLEM MUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE TOYRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş: Atopik dermatit (AD), ciddi morbidite ve yaşam kalitesi bozukluğuna neden olan kronik kaşıntılı inflamatuar bir deri hastalığıdır. AD'li hastaların yaşam kalitelerinde kaşıntı, uyku bozukluğu, cilt tedavisi ve normal aile yaşamındaki diğer değişiklikler nedeniyle bozulma meydana gelmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alerji Kliniği'nde 0-16 yaş arası atopik dermatit tanılı hastalar dahil edildi, hastalara poliklinik kontrolleri sırasında 0-3 yaş arasına IDQOL (bebeklerin dermatit yaşam kalite indeksi), 4-16 yaş arasına CDLQI (çocuk dermatoloji yaşam kalite indeks) anketi uygulandı. Anket sonucunda elde edilen yüksek skorlar yaşam kalitesindeki olumsuz etkilenmenin daha şiddetli olduğunu göstermektedir. Hastaların demografik bilgileri incelendi. Hastanın yaşı, cinsiyeti, şikayet süresi, tanıdan beri geçen süre, eşlik eden besin alerjisi olup olmadığı, eşlik eden başka alerjik hastalık ve kronik hastalık olup olmadığı, ailenin eğitim düzeyi, ailede alerjik hastalık olup olmadığı, ailede atopik dermatit olup olmadığı, aile ferd sayısı, evdeki yaşam koşulları, sigara maruziyeti, atopik dermatite bağlı komplikasyon oluşup oluşmadığı, aldığı tedaviler, tedavi uyumu ve hastalık şiddeti (SCORAD ve SCORAD-O İNDEX) ( Severity Scoring of Atopic Dermatitis Index ve Severity Scoring of Atopic Dermatitis Index Objectives) tespit edildi. Bu verilerle yaşam kalitesine etki eden faktörlerinmesi amaçlandı. Bulgular: Araştırmaya atopik dermatit tanısıyla takipli 185 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşı ortalama 20,71±26,97 [ortanca 11,00 (3,00-168,00)] aydı. Çalışmada 0-3 yaş aralığında 162 hasta (%87,6) , 4-16 yaş aralığında 23 hasta (%12,4) vardı. Olguların 65'i (%35,1) kız; 120'si (%64,9) erkekti. Yaşam kalitesi etkilenme skoru ortalama 8,97±5,47 [ ortanca 9,00(0-23,00) ]' di. Yaşam kalitesi etkilenme derecesine baktığımızda %8,6'sı hiç etkilenmemiş, %25,9'u az etkilenmiş, %33,5'i orta derecede etkilenmiş, %26,5'u çok etkilenmiş, %5,4'ü çok fazla etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atopic dermatitis (AD) is an inflammatory skin disease with cronic itching which leads serious morbidity and reduced quality of life. Patients with AD, has anomalies in their quality of lives due to itching, sleep disorders, dermatotheraphy and changes in domesticity. Material and Method: Children with AD who are being treated in University of Health Sciences, Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital between ages 0-16 incorporated into this research. During the polyclinic controls to the patients ages between 0-3 IDQOL (dermatits quality of life index for infants) and ages between 4-16 CDLQI ( dermotological quality of life index for childs) surveys conducted. High scores indicate implications on quality of life are more severe. Demografic data of the patients analyzed. Patient's age, sex, complaint duration, time passed after diagnosis, presence of food or any other alergy, cronical diseases, family education level, presence of any allergic disease and AD in family history, number of family members, house living conditions, smoke exposure, AD complications, received treatments, compliance to treatment, and degree of disease (SCORAD ve SCORAD-O INDEX) determined. With the help of these acquired data, factors which have effect on quality of life identified. Findings: 185 AD diagnosed patients were included into this survey. Avarage patients' age 20,71±26,97 [median 11,00 (3,00-168,00)] months. There are 162 ea patients between ages 0-3 year (%87,6) and 23 ea patients between ages 4-16 year (%12,4). Of the cases, 65 ea patients (35,1%) are female and 120 ea patients (64,9%) are male. Effection level of quality of life is 8,97±5,47 on avarege [ median 9,00(0-23,00) ]. According to the results 8,6 % of the population were never effected, 25,9% - slightly effected, 33,5% - moderately effected, 26,5% - intensely effected, 5.4% - highly effected.