Çocuk alerji polikliniğinde yapılan deri prik testi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of skin prick test results performed in pediatric allergy policilinic
  1. Tez No: 527465
  2. Yazar: TUĞBA AKBEY KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE TOYRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Alerjik hastalıklar günümüzde sıklığı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Tedavinin önemli bir parçası duyarlı olunan alerjenden kaçınmaktır. Bu nedenle alerjenin tanımlanması önemlidir. Deri prik testleri bu amaçla güvenilir ve duyarlı olarak kullanılan minimal invazif testlerdir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, Ocak 2013-Şubat 2015 tarihleri arasında Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Polikliniği'ne alerjik hastalık yakınmaları nedeniyle başvuran, alerjik hastalık tanısı alan ve deri prik testi yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların dosyalarından; yaş, cinsiyet, doğduğu mevsim, testin yapıldığı mevsim, deri prik testinde uygulanan alerjenlere duyarlanma varlığı, duyarlanma varsa reaksiyon boyutu, histamin reaksiyonu boyutu, hastanemiz işletim sistemindeki notlarından ise hastanın tanısı/tanıları, kan tetkiki yapılan hastaların tam kan sayımındaki eozinofil sayı ve yüzdesi, serum total IgE düzeyi kaydedildi. Hastalar yaş gruplarına göre 12 yaş olarak gruplandırıldı. Hastalar bir tanısı olanlar ve birden fazla tanısı olanlar olarak gruplandırıldı. Alerjen duyarlanması olan hastalar, hava yolu ve besin duyarlanması olarak iki gruba ayrıldı. Hava yolu alerjen duyarlılığı olan hastalar ise polen, ev tozu, hayvan epiteli ve küf mantarı duyarlılığı olarak gruplandırıldı. Ayrıca polen duyarlanması olan hastalar ağaç, çimen, hububat ve yabani ot duyarlanmalarına göre gruplandırıldı. Bulgular: Çalışmamıza deri prik test yapılan 4885 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 6,4 ± 4,7 (0-18 yaş) (ortanca değer 5,4 yıl) yıldı. 0-2 yaş arasında 1056 (%21,6) hasta, 2-5 yaş arasında 1200 (%24,6) hasta, 5-12 yaş arasında 1845 (%37,8) hasta, >12 yaş 784 (%16) hasta vardı. Olguların 2020'si (%41,4) kız, 2865'i (%58,6) erkekti. En az bir alerjene duyarlılık oranı %33,4 olup en fazla duyarlılık genel polen duyarlılığı (%21,5) olarak saptandı. İkinci sırada ev tozu akarları (%8,1) ve daha sonra sırası ile hayvan epiteli (%3,8) küf mantarı (%2,5) duyarlılığı saptandı. Besin alerjenlerine karşı test uygulanan 1165 hastanın %23,7'sinde besin alerjen duyarlılığı saptandı. Hastaların %27,7'inde hava yolu alerjen duyarlılığı, %5,7'sinde besin alerjen duyarlılığı saptandı. Polenlerden en sık karışık çimen polenlerine duyarlılık (%19,3) saptandı. Bir tanı ile izlenen hastalarda alerjen duyarlanma sıklığı %24,6 iken, birden fazla alerjik hastalık tanısı olan hastalarda bu oran %59,7 idi (p12 yaşta ise %54,2 bulunmuştu (p12 yaşta en sık yine polen (%46) duyarlılığı bulunmuştu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Allergic diseases are an important health problem increasing in prevelance. An important part of the treatment is to avoid susceptible allergen. Therefore, it is important to identify allergen sensitivity. Skin prick tests are minimally invasive, reliable and sensitive tests used for this purpose. Material and Method: In this study, we retrospectively evaluated the patients who were diagnosed with allergic disease and undergone skin prick test on January 2013- February 2015. Age, gender, birth season, season of the test, the presence of sensitization to the applied allergens, the reaction size if any sensitization, the size of the histamine reaction, the diagnosis of the patient, the number and percentage of eosinophils, serum total IgE level were recorded. The patients were grouped as 12 years according to age groups. Patients were grouped as having a diagnosis and having more than one diagnosis. Patients with allergen sensitization were divided into two groups as aeroallergen and food allergens. Patients with aeroallergen sensitization were grouped as pollen, house dust, animal epithelium and mold. Findings: A total of 4885 patients were included in our study. The mean age of the patients was 6.4 ± 4.7 years (0-18 years) (median value 5.4 years) and 1056 (21.6%) patients aged 0-2 years, 1200 (24.6%) patients aged 2-5 years, 1845 (37.8%) patients between 5 and 12 years, 784 (16%) patients were >12 years old. Of the cases, 2020 (41.4%) were female and 2865 (58.6%) were male. The sensitization of at least one allergen was 33.4% and the highest sensitization was pollen sensitization (21.5%). Then, respectively, house dust mites (8.1%), animal epithelium (3.8%), mold (2.5%) sensitization were detected. Food allergen sensitization was found in 23.7% of 1165 patients who were tested with food allergens. Aeroallergen sensitivity was found in 27.7% and food allergen sensitivity was found in 5.7% of the patients. Grass sensitization was the most common (%19,3) among pollen groups The frequency of allergen sensitization was 24.6% in patients followed with one diagnosis, while this rate was 59.7% in patients with more than one allergic disease (p 12 years of age (p 12 years was pollen too (46%).