Demokrat Parti döneminde demokrasi anlayışının değişimi
Change of the conception of democracy in The Democratic Party period
  1. Tez No: 527482
  2. Yazar: MELİH NADİ TUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Demokrat Parti, Türk siyasi tarihinde çok partili hayata dönüşün başarılı bir sonucunu temsil eder ve Türk siyasal hayatı literatüründe önemli bir konumda yer alır. Bu bakımdan birçok yönüyle incelenmiş olan Demokrat Parti, demokrasi çalışmalarının da konusu olmuş; demokrasi anlayışı da çoğunlukçu, seçkinci ya da liberal olarak keskin ifadelerle, statik biçimde ifade edilmiştir. Çalışmanın amacı Demokrat Parti'nin muhalefet ve iktidar yıllarını kronolojik olarak incelemek ve dönemsel olarak demokrasi anlayışındaki değişimleri açığa çıkararak nedenlerini tartışmaktır. Bu amaçla Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanak Dergileri, ulusal gazeteler, anı kitapları, günlükler, Türk siyasi tarihi ve Demokrat Partiyi inceleyen çalışmalar ve demokrasi kuramlarına dair eserlerden faydalanılmış, subjektif metinler mümkün olduğunca birincil kaynaklarla birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Demokrat Parti'nin muhalefet, birinci, ikinci ve üçüncü iktidar dönemlerinde, kesin tarihlerle olmasa da, demokrasi anlayışında birtakım değişimler geçirdiği ve bu değişimlerin gerek Demokrat Parti'nin siyasal örgüt olarak yapısından gerek de ulusal ve uluslararası çapta olaylardan kaynaklandığı görülmüştür. Aynı zamanda inşacı bir bakış açısıyla parti önderlerinin tutumları ve söylemlerinin demokrasi anlayışında değişimler meydana getirdiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Democratic Party represents that successful outcome of returning multiparty politics in Turkish political history and takes an important position in Turkish political life literature. In this perspective the Democratic Party, which has been examined in many respects, was also a subject of democracy studies and its conception of democracy has also been expressed with sharp notions like majoritarian, elitist or liberal in static forms. The purpose of this work is to analyze chronologically the years in the opposition and the years in the power of the Democratic Party and to uncover its conceptions of democracy periodically with discussing about their reasons. For this purpose the Grand National Assembly of Turkey Minutes, national newspapers, memoirs, diaries, works about Turkish political history and the Democratic Party and works on democracy theories have been used, subjective texts were evaluated as much as possible with primary sources. At the end of the work, it was seen that the Democratic Party, though not with definite dates, had undergone some changes in its conception of democracy during the oppositon, first, second and third periods of power and that these changes caused by both the Democratic Party's political organization and by nationally and internationally events. Also it was explained with constructivist perception that the attitudes and discourses of party leaders brought changes in conception of democracy.