İstanbul ili özel anadolu lisesi öğrencilerinin yeme tutumları ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi (Bakırköy ve Büyükçekmece ilçeleri örneklemi
Analysis of relation between eating habi̇ts and internet addiction of private Anatolian high school students i̇n Istanbul ci̇ty
- Tez No: 527481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı özel anadolu lisesi öğrencilerinin yeme tutumları ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreninin İstanbul ili Bakırköy ve Büyük Çekmece ilçelerinde hizmet veren özel anadolu liselerine devam eden öğrenciler oluşturmuştur. Bu evren içinden uygun örneklem metodu ile okullar belirlenmiş ve belirlenen her ilçeden 4 okul, toplam 8 okul olmak üzere 466 kişi örneklemi oluşturmuş analizler bu örneklem üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”“Yeme Tutumları Ölçeği”ile“ İnternet Bağımlılığı Ölçeği ”kullanılmıştır. Analizlerde frekans ve yüzde dağılımı alınmış, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmış, t testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Farklılığın anlamlı bulunması durumunda Scheffe testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkileri tespit etmek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Görüşler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı α = 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda; Yeme tutumları ölçeği puanlarının öğrencilerin yaşlarına, sınıflarına, baba ve anne mesleklerine, ailelerin gelir durumuna, internet kullanım süresine göre grupların aritmetik ortalamaları arasındaki farklıık anlamlı bulunmamıştır. Kızların erkeklerden, kendilerini biraz şişman olarak algılayanların, yeme sorunu algısı yüksek olanların internet kullanımına ilişkin sorun yaşadığını düşünenlerin diğer gruplardan anlamlı farklılaştığı ve daha yüksek yeme tutumu puanına sahip olduğu görülmüştür. İnternet bağımlılığı ölçeği puanlarının öğrencilerin yaşlarına, sınıflarına, ailelerinin gelir durumu, kendi kilolarını değerlendirmelerine, kilo sorunu algılarına göre grupların aritmetik ortalamaları arasındaki farklılık anlamlı bulunmamıştır. Kız öğrencilerin erkek öğrencilerden, babası emekli olanların memur ve serbest çalışanlardan, annesi serbest meslek sahibi olanların ev hanımı olanlardan daha yüksek internet bağımlılığı yaşadığı görülmüştür. İnternet kullanım süresi arttıkça internet bağımlılığı ölçeği puanlarının da arttığı bulunmuştur. Yeme tutumu ölçeği ile internet bağımlılığı ölçeği puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the connection between eating attitude of private Anatolian High School students and their internet addiction. Relational searching model is used. The system of the study is composed of students in private high schools in Bakırköy and Büyükçekmece, İstanbul. Schools were determined by appropriate sampling method. Sample was created through each district as 4 schools and totally 8 schools with 466 students.“Personal Informatıon Form”,“Eating Attitude Scale”,“Internet Addiction Scale”were used for data collection. In the analysis frequency and percentage distributions were recieved, arithmetic average and stardard deflection were evaluated, t test, one difference significant, Scheffe Test were used. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relation between scales. The difference between the eating attitude scale scores of the groups according to the age, class, father and mother professions of the students, the income level of the families and the internet use period was not found to be significant though it was seen that when girls were compared to boys, girls who perceived themselves as being somewhat obese and girls who had a higher perception of eating problem had a significantly higher eating attitude score than those of other groups who thought that they had problems with internet usage. There was no significant difference in the Internet addiction scale scores between the ages of the students, the class level, income status of their families, their own weight, and the average of the groups according to weight problem perceptions. Female students, compared to male students, whose fathers were retired, compared to whose fathers were civil servants or freelancers, whose mothers were self-employed compared to whose mothers were housewives were found to have higher internet addiction scores. In addition, it was found that as the duration of internet usage increased, the scores of internet addiction scale also increased. There was a significant positive correlation between eating attitude scale and internet addiction scale scores.