Bakım evlerinde yaşayan yaşlıların yalnızlık, umutsuzluk, depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of loneliness hopelessness, depression levels on the elderly persons living in nursing homes
  1. Tez No: 527495
  2. Yazar: HANDE TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı yalnızlık, umutsuzluk ve depresyon düzeylerinin bakım evlerinde yaşayan yaşlılar üzerindeki sonuçlarının incelenmesidir. Araştırmaya, Kayseri ilinde yaşayan, Hacı Rukiye Gazioğlu huzurevinde kalan, gönüllülük esasına göre seçilen 64-88 yaş arası kadın ve erkekler katılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla“Yalnızlık Envanteri (UCLA-LS)”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve“Beck Depresyon Envanteri”uygulanmış,“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, yüzde ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki korelasyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmada hiyerarşik regresyon modelleri uygulanarak Baron ve Kenny (1986) tarafından belirtilen aracılık rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Hiyerarşik regresyon modelleri sonrasında aracılık etkisini belirlemek üzere Sobel (1982) tarafından geliştirilen test uygulanmıştır. Araştırma sonucunda yaşlılarda yalnızlığın depresyon üzerine etkisinde umutsuzluğun aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research consequences of loneliness, hopelessness and depression levels on elderly persons living in nursing homes have been examined. To the research 64-88 age groups women and men participated who living in Hacı Rukiye Gazioğlu nursing home in Kayseri; they participated as oneself volunteers to the examination. With the intent of data sampling in the research used scales were“UCLA Loneliness Scale”,“Beck Hopelessness Scale”and“Beck Depression Inventory”, and“Personel Knowledge Form”. Data obtained from the research examined by using SPSS 22.0 packaged software. During assessment of data the numbers, percentage average and standard deviation used as descriptive statistics methods. A relation between continuous variables has been tested by correlation analysis. By applying hierarchical regression models in the research has been tried to determine the mediation role which signified by Baron and Kenny (1986). After hierarchical regression models, to determine the mediation role a test performed which developed by Sobel (1982). In the end of the research determined that on the effect of loneliness on depression on the elderly persons hopelessness has mediation role.