Yaşlı kadınların yerinde yaşlanma deneyimleri ve değişen ihtiyaçları, İstanbul Kadıköy örneği
Aging in place experiences and changing needs of older women, the case of Kadıköy Istanbul
  1. Tez No: 971771
  2. Yazar: ELİF BERBER TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kadıköy ilçesinde yaşayan yaşlı kadınların yerinde yaşlanma deneyimlerini ve değişen ihtiyaçlarını sosyal hizmet perspektifinden incelemektedir. Araştırmada, yaşlı bireylerin kendi evlerinde ve mahallelerinde yaşamlarını sürdürürken karşılaştıkları fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel koşullar analiz edilmiştir. Yerinde yaşlanma, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artıran ve toplumsal bütünleşmeyi destekleyen bir süreç olarak ele alınmış; katılımcıların deneyimleri üzerinden bu sürecin avantajları ve sınırlılıkları tartışılmıştır. Nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yapılan çalışmada derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Katılımcıların ifadeleri, özellikle fiziksel çevre ve konfor, sağlık ve bakım hizmetleri, sosyal destek ve güvenlik, teknoloji ve dijital dönüşüm, ekonomik durum ve yaşam memnuniyeti ile sosyal etkileşim ve yalnızlık temaları altında toplanmıştır. Ayrıca, yaşlı kadınların gündelik rutinleri, toplumsal rollerini nasıl sürdürdükleri ve bu rollerin yaşlılıkta nasıl yeniden anlam kazandığı ortaya koyulmuştur. Araştırma bulgularına göre, katılımcılar yaşadıkları ev ve mahallelere güçlü bir aidiyet duymakla birlikte, kentsel dönüşüm, komşuluk ilişkilerindeki zayıflama, artan yalnızlık ve yaş dostu olmayan kent tasarımları nedeniyle yerinde yaşlanma sürecinde çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Yaşlı kadınların görünmeyen emek üzerinden ailelerine sundukları katkılar, işlevsellik hissini sürdürmelerine yardımcı olmakla birlikte, toplumsal görünürlüklerini artırmamaktadır. Bu durum, feminist yaşlanma kuramlarının da işaret ettiği üzere, yaşlı kadınların sosyal hayatta geri planda kalmasıyla örtüşmektedir. Sonuç olarak, çalışmada elde edilen bulgular, yaşlılık politikalarının yalnızca emeklilik maaşı ve sağlık hizmetlerine indirgenmemesi gerektiğini; yaşlıların gündelik yaşam fonksiyonelliğini, sosyal ilişkilerini, psikososyal ihtiyaçlarını ve güvenliklerini kapsayan bütüncül bir sosyal politika yaklaşımına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Yerinde yaşlanmanın sürdürülebilirliği için yaş dostu kentler, aile yapısındaki dönüşümleri gözeten sosyal destek mekanizmaları ve toplumsal cinsiyet perspektifini içeren politikalar geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the experiences and changing needs of elderly women living in the Kadıköy district within the framework of aging in place, from a social work perspective. The research analyzes the physical, social, economic, and cultural conditions that shape the lives of older individuals as they continue residing in their own homes and neighborhoods. Aging in place is addressed as a process that enhances quality of life and supports social integration, and its advantages and limitations are discussed through the participants' narratives. Conducted within the scope of qualitative research, the study employed in-depth interviews and analyzed the data using thematic analysis. The participants' statements were grouped under the themes of physical environment and comfort, health and care services, social support and safety, technology and digital transformation, economic situation and life satisfaction, and social interaction and loneliness. Furthermore, the findings revealed how elderly women maintain their daily routines, continue their traditional social roles, and how these roles acquire new meanings in old age. The results show that although participants have a strong sense of attachment to their homes and neighborhoods, they face significant challenges in the aging-in-place process due to urban transformation, the decline of neighborly relations, increasing loneliness, and the lack of age-friendly city design. The invisible labor they continue to provide to their families helps sustain their sense of functionality, yet it does not increase their social visibility. This outcome aligns with feminist aging theories emphasizing the marginalization of older women in social life. In conclusion, the findings suggest that aging policies should not be limited to pensions and health insurance. Instead, a holistic social policy model is required—one that encompasses daily functionality, social relations, mental well-being, and security of the elderly. Ensuring the sustainability of aging in place requires the development of age-friendly cities, social support mechanisms that account for the transformation of family structures, and policies incorporating a gender-sensitive perspective.