Ben nasıl bir öğretmenim? öğrencilerimin fen-teknoloji-mühendislik-matematik (STEM) kariyer gelişimi üzerine öz-incelemem
What kind of a teacher am i? my self-study on my students' science-technology-engineering-mathematics (STEM) career development
  1. Tez No: 527496
  2. Yazar: İSMAİL DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu araştırmadaki amacım kendi geliştirdiğim öğretim uygulamalarımı nasıl gerçekleştirdiğimi öz-inceleme yöntemiyle anlamaya ve bu sayede bir öğretmen olarak kendimi keşfetmeye çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerimin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında kariyer bilincine yönelik anlayışlarını geliştirmek için STEM tarihi ile zenginleştirilmiş STEM uygulamaları hazırladım. Araştırmamı Ankara'da bir devlet okulunda 7. sınıfta seçmeli bilim uygulamaları dersimi gönüllü olarak alan 18 öğrenci ile yürüttüm. Katılımcı öğrencilerimi herhangi bir seçme ölçütüne tabi tutmadım. Araştırmayı araştırmacı olarak benim ile birlikte iki fen bilimleri öğretmeni de bilim uygulamaları dersinde 45 öğrenci ile yürüttü. Araştırmamda kendi geliştirdiğim beş STEM uygulamasını 14 hafta boyunca hem ben hem de katılımcı öğretmenler sınıflarımızda uyguladık. Veri kaynakları benim ve katılımcı öğretmenlerin hayat hikâyelerimiz, ders içi video kayıtlarımız, ders sonrası günlüklerimiz, öğrencilerimle yüz yüze görüşmelerim, kelime ilişkilendirme testi ve öğrencilerin STEM alanlarına ilişkin çizimli anlatımlarından oluşmuştur. Öğrencilerimin bilişsel stillerini belirlemek için Witkins saklı figürler testi, meslek seçimlerini belirlemek için Holland meslek seçim envanteri ve STEM uygulamalarında tanıttığım STEM karakterlerini hatırlama düzeylerini belirlemek için Kahoot uygulaması yaptım. Elde edilen verileri anlatı ve içerik analizi ile çözümledim. Araştırma sonucunda, süreçte öğrencilerimle olan ilişkilerimin geliştiğini gözlemledim. Jest, mimik, göz teması ve sınıf yönetimi anlamında kendimi geliştirdiğimi, ayrıca değer ve inançlarım ile uygulamalarım arasında sıkı bir bağ olduğunu gördüm. Katılımcı fen bilimleri öğretmenlerinden ise ders içeriklerini yansıtırken kendi bilgi ve deneyimleri ile STEM etkinliklerini zenginleştirdiklerini, STEM etkinliklerini kalabalık sınıflarda uygulamada güçlükler yaşadıklarını, okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik seviyesi arttıkça STEM etkinlikleri daha verimli yürüttüklerini fark ettim. STEM etkinlikleri süresince öğrencilerimin STEM kariyer alanlarına yönelik anlayışlarının ve STEM kavramlarına yönelik zihinsel yapılarının geliştiğini gözlemledim. Alan bağımlı öğrencilerimin STEM etkinliklerinde daha başarılı olduklarını, STEM kariyer alanlarında çalışmış/çalışan bireyleri rol model seçtiklerini ve Holland envanterine göre gerçekçi ve girişimci imaja sahip öğrencilerimin STEM kariyeri alanlarına yöneldiklerini gözlemledim.
Özet (Çeviri)
The purpose of my research is to try to understand how I have implemented my own teaching practices through the self-study method and to discover myself as a science teacher in this way. For this purpose I have developed STEM applications which are enriched by STEM history to develop my students' understandings of career awareness in science, technology, engineering and mathematics (STEM). I conducted my research with participation of 18 students, who voluntarily took the elective science applications course in 7th grade, at a public middle school in Ankara. I did not subject my participating students to any selection criteria. Two science teachers also conducted the research with their 45 students in science applications course. In my research, I and the two participating teachers implemented five STEM applications for fourteen weeks. Data sources consisted of my and participant teachers' life stories, in-class video recordings, post-lesson journals, face-to-face interviews with students, word association tests, and representations drawn by students' about STEM fields. I used the Witkins hidden figures test to determine my students' cognitive styles, the Holland profession selection inventory to determine career choices, and the Kahoot practice to determine levels of STEM characters that I introduced in STEM practice. I analyzed the data by narration and content analysis. As a result of my research, I have developed myself on the field of gesture, mimicry, eye contact and classroom management, and I have found a close connection between my values and beliefs and my practices. I observed that my students developed their understandings about STEM career fields, and that their mental structures for STEM concepts also developed. I noticed that participating science teachers enriched their STEM activities with their own knowledge and experiences while reflecting on the course contents, realized that they had difficulties in applying STEM activities in crowded classrooms and those STEM activities were performed more efficiently when the socio-economic level increased. During STEM activities I observed that my students' understandings of STEM career fields and mental structures for STEM concepts were improved. I observed that my field-dependent students were more successful at STEM applications, they took STEM professionals as role models, and that according to the Holland inventory students with realistic and entrepreneurial images headed towards STEM career fields.