Çam kabuğundan üstün nitelikli aktif karbon üretilmesinin optimum şartlarının belirlenmesi
Determination of force constants of octahedral xy6 molecules by the GF matrix method
- Tez No: 527521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aktivasyon reaktifi olarak amonyum klorür (NH4Cl), kalay klorür (SnCl2) ve çinko klorür (ZnCl2) kullanılarak Isparta yöresi sarıçam kabuğundan aktif karbon üretilmiştir. Hazırlanan aktif karbonların verim ve gözenek gelişimi üzerine karbonizasyon sıcaklığının ve reaktif türünün etkisi incelenmiştir. Elde edilen aktif karbon verimi, BET yüzey alanı, gözenek hacimleri ile mikro ve mezo gözenek fraksiyonu açısından karakterize edilmiştir. Sonuçlar karbonizasyon sıcaklığının artmasıyla verimin düştüğü yüzey alanı ve gözenekliliğinin artığını göstermiştir. En yüksek yüzey alanı (NH4Cl), (SnCl2) ve (ZnCl2) aktivasyonunda 700, 800 ve 900 °C, 2 h karbonizasyon süresinde 722.7 m2g-1 olarak elde edilmiştir. Sarıçam kabuğu örneğinin kimyasal madde ile emdirilmeden 700, 800 ve 900 °C'da karbonizasyon sonucu elde edilen çarın yüzey alanı 134.4 m2g-1 bulunmuştur. Bu verilerden, yüksek yüzey alanı ve gözenekliliğe sahip aktif karbon üretimi için tek başına ısıl işlemin yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Activated carbon was produced from Isparta area yellow pine bark using amonium chloride (NH4Cl), stanit chloride (SnCl2) and zinc chloride (ZnCl2) as activating agent. The influence of carbonization temperatures (700, 800 and 900 °C) and different chemical reagents (NH4Cl, SnCl2, and ZnCl2) on the pore development and the yield of the prepared activated carbon were investigated. The resultant activated carbons were characterized in terms of the yield, BET surface area, pore volumes, micropore and mesopore fraction. Results showed that increasing the carbonization temperature, the yield decreased, while surface area and micro-porosity increased. Maximum surface area was about 722.7 m2g-1 at 900 °C with NH4Cl, SnCl2 and ZnCl2 activation and carbonization duration of 2 h. The surface area of char obtained from carbonization of lignite sample without impregnation by chemical reagent was 134.4 m2g-1 at 900 °C. From these data, it has been showed that in order to produce activated carbons with high surface area and porosity, thermal activation (without impregnation) itself is not sufficient.