Beş eksen köprü tipi cnc mermer işleme makinesi tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of bridge type five axis cnc marble processing machine
- Tez No: 527520
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada mermerin kısaca tanımı, Türkiye'nin global mermer pazarındaki yeri ve önemi anlatılmakla birlikte klasik köprü kesme makinelerinin çağımızın gerekliliklerine ayak uyduramadığını ve ihracatımızın önemli bir kısmını oluşturan ebatlı taşlardaki işleme problemleri ortaya konulmuştur. Sektörün sahip olduğu bu sorun yüksek fiyatlı ithal makinelerle karşılanmaktadır. Sonuç olarak bu durumu göz önünde bulundurarak, beş eksenli köprü tipi CNC mermer işleme makinesi tasarımı ve imalatı amaçlanmıştır. Bu makinede hassas kesimler için çözüm bulunurken çağın gerektirdiği basit ve karmaşık geometrik şekillerde mermerlerin çok kısa sürede işlenmesi bu makine ile yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a brief description of the marble and Turkey's role and importance on the global marble market is provided. In this study, the conventional bridge cutting machines' inability to meet current requirements of the sector and its adverse effect on cut natural stone industry that makes up a considerable amount of Turkey's export are presented. The demand for five axis bridge cutting machines therefore has been met with imported, expensive machinery, and to be able to meet this demand locally, a CNC bridge cutting machine is designed and manufactured. With this machine, precision cutting and simple/complex geometric shapes are intended to be performed in the very short time.