Üleksitin yüksek basınçlı karbondioksit ile reaksiyonundan borik asit üretimi
Production of boric acid from the reaction of ulexite and high pressure CO2
  1. Tez No: 527525
  2. Yazar: SERCAN İPEKSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, üleksitin sulu ortamda yüksek basınçlı karbondioksit ile reaksiyonundan borik asit üretimi araştırılmıştır. Katı/sıvı oranı, üleksitin parçacık boyutu, karıştırma hızı sabit tutularak, sıcaklık, basınç ve sürenin borik asit verimi üzerindeki etkisi Box-Behnken Deneysel Tasarım yöntemiyle incelenmiştir. Sıcaklık, basınç ve reaksiyon süresi için çalışma aralıkları sırasıyla, 30-70ºC, 50-90 bar ve süre 60-180 dk. olarak belirlenmiştir. Sıcaklığın 70ºC, basıncın 90 bar ve sürenin 120 dakika olduğu optimum şartlarda borik asit verimi %88,7 olarak hesaplanmıştır. Sıcaklık, basınç ve reaksiyon süresinin artması ile borik asit verimi genellikle artmıştır. Bu sonuçlar, Dizayn Expert programına aktarılmış olup, regresyon analizleri ile cevap fonksiyonu belirlenmiştir. Yazılım programının belirlediği optimum şartlarda deneyler yapılarak en yüksek borik asit verimi %91,84 bulunmuştur. Reaksiyon sonunda elde edilen ürünlerin karakterizasyonu XRD, FTIR, SEM, TGA ve XRF ile yapılmıştır. Karakterizasyon analizlerine göre, reaksiyon sonunda filtre keki olarak oluşan ürünün kalsiyum karbonat; sıvı fazdan kristalize edilen katı ürünün ise borik asit-sodyum borat karışımı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, boric acid production was investigated from the reaction of ulexite with high-pressure carbon dioxide in aqueous phase. The effect of temperature, pressure and reaction time on boric acid extraction yield was investigated using Box-Behnken Experimental Design, while keeping the solid/liquid ratio, particle size, mixing speed as constant for all experiments. The range of experimental parameters such as temperature, pressure, reaction time were determined as 30-70ºC, 50-90 bar and 60-180 minutes, respectively. Boric acid extraction yield was calculated as 88.7% at optimum conditions of 70 °C, 90 bar and for 2 h of reaction time. Generally, boric acid yield increased with the rising temperature, pressure and reaction time. These results were transferred to Design Expert program, in which response function was obtained by regression analysis. The highest boric acid yield was found to be 91.84% by performing experiments under optimum conditions determined by the software program. The characterization of the products obtained at the end of the reaction was carried out by XRD, FTIR, SEM, TGA and XRF. According to the characterization results, it was determined that the filter cake remained in the reactor is calcium carbonate; and the solid powder crystallized from the mother liquor is a mixture of boric acid and sodium borate.