Kariyer karar verme güçlüklerinin kariyer engelleri, kariyer karar verme öz yetkinliği ve karar durumu ile ilişkisi
The relationship of career decision making difficulties with career barriers, career decision making self-efficacy and decision status
- Tez No: 527524
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin kariyer engellerinin, kariyer karar verme öz yetkinliklerinin ve karar durumlarının (karar verme/vermeme) birlikte kariyer karar verme güçlüklerini yordayıp yordamadığını incelemektir. Buna ek olarak, bu araştırmada üniversite öğrencilerinin kariyer karar verme güçlüklerinin cinsiyete ve staj/yarı zamanlı iş deneyimine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek de amaçlanmıştır. Araştırma grubu 426 (284 kadın ve 142 erkek) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için Kariyer Karar Verme Güçlükleri Ölçeği (KKVGÖ), Algılanan Kariyer Engelleri Ölçeği (AKEÖ), Kariyer Kararı ÖZ Yetkinlik Ölçeği-Kısa Form (KKÖYÖ-KF) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde çoklu doğrusal regresyon analizi ve t testi kullanılmıştır. Algılanan kariyer engelleri, kariyer karar verme öz yetkinliği ve karar durumları (karar verme/vermeme) birlikte kariyer karar verme güçlüklerine ilişkin toplam varyansın %45'ini açıklamıştır. Karar durumları, toplam kariyer karar verme güçlüklerinin, bilgi eksikliği ve tutarsız bilgiler alt ölçeklerinin en güçlü yordayıcısı olmuştur. Öğrencilerin kariyer karar verme güçlükleri cinsiyete ve staj/yarı zamanlı iş deneyimine göre anlamlı olarak farklılaşmamıştır. Sonuçlar ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve sonraki araştırmalara ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine whether career barriers, career decision making self-efficacy and decision status (to decide/not to decide) of university students predict their career decision making difficulties or not. In addition, the purpose of this research was to examine whether career decision making difficulties of university students according to gender and internship/part time work experience. The study group consisted of 426 (284 women and 142 men) university students. Career Decision Making Difficulties Questionnaire (CDDQ), Perceived Career Barriers Scale (PCBS), Career Decision Self-Efficacy Scale–Short Form (CDSES-SF) and Personal Information Form were used to collect data. Simultaneous Multiple Regression Analyze and t test were used to analyze data. According to result of multiple regression analysis career barriers, career decision making self-efficacy and decision status together accounted for a significant of the variance (45%) of the career decision making difficulties. At the end of the research it was found that decision status was the most important predictor of the total career decision making difficulties, and lack of readiness, lack of information and inconsistent information subscales. There were no significant differences in career decision making difficulties of the students according to gender and internship/part time work experience. The results were discussed in light of previous research and relevant literature, and recommendations for future research and practice were presented.