Türk ve Alman masallarının kadın-erkek ilişkileri yönünden karşılaştırılması
Comparison of Turkish and German tales in terms of female-male relations
- Tez No: 527526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 681
Özet
Toplumların aynası olan masallar, toplumsal cinsiyet rollerini yansıtmada oldukça başarılı halk ürünleridir. Toplumun, kadın ve erkeğe biçtiği bu roller de, kültürden kültüre farklılıklar ve benzerlikler gösterebilmekte ve bu roller aracılığıyla kadın-erkek ilişkileri şekillenmektedir. Masal dendiğindeyse, hemen hemen herkesin aklına ilk olarak Grimm kardeşlerin derlediği Alman masalları olan Grimm Masalları gelmektedir. Dolayısıyla biz de çalışmamızda; farklı coğrafyalarda yaşamlarını sürdürmüş, farklı kültürel değerlere, dinlere, gelenek ve göreneklere sahip iki kültür olan Türk ve Alman kültürlerine ait, evrensel halk ürünleri olup içerisinden çıktıkları toplumların kültürlerini yansıtan masallar aracılığıyla, bu iki kültürün kadın-erkek ilişkilerine bakış açılarını belirlemeye ve bu bakış açılarındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit etmeye çalıştık. Öncelikle bu amaç doğrultusunda, belirlediğimiz Türk ve Alman masallarındaki motifleri ve değerleri kadın-erkek ilişkileriyle sınırlandırarak yorumlamaya ve ardından bu masalları flört, evlilik, karı-koca ilişkileri, baba-kız ve ana-oğul ilişkileri, kız kardeş-erkek kardeş ilişkileri ve diğer kadın-erkek ilişkileri bağlamlarında inceleyerek iki kültürün kadın-erkek ilişkilerine bakış açılarını ve bu bakış açılarındaki benzerlik ve farklılıkları yorumlamaya çalıştık. Masallar Türk ya da Alman fark etmeksizin, içerisinde pek çok kadın-erkek ilişkisi türünü barındırsa da hemen hemen hepsinin mutlu sonunu evlilik oluşturduğu için özellikle evlilik öncesi ve evlilik sonrası olmak üzere duygusal bağlamda gerçekleşen kadın-erkek ilişkileri hakkında veri sunmaktadır. Bu anlamda, evlerinden kopan genç kızlar ya da erkekler -çoğunlukla genç kızlar- bir erginleme dönemi geçirerek evliliğe hazırlanmaktadır. Bunun dışında erkek kardeşlerini kurtarmaya çalışan ya da erkek kardeşini anaç bir tavırla koruyup kollamaya çalışan kız kardeşlere ve bu kardeşler arasındaki güçlü kardeşlik bağlarına da masallarda çokça yer verilmektedir. Masalların, iki kültürde de kadın ve erkekten sahip olmalarını beklediği karakter özellikleri hemen hemen ortak özellikler göstermektedir. Masallar, iki kültüre ait daha pek çok gerçeği ortaya koymakta ve bu toplumların geçmişlerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tales as a mirror of societies have been folk products which are quite successful in reflecting gender roles. The roles with which society provides women and men can differ from or resemble each other depending on cultures, and by means of these roles, men and women relationships are formed. When the subject is“tale”, the first thing that comes to almost everyone's mind is Grimm's Fairy Tales, which are German tales compiled by Brothers Grimm. Accordingly, in our study, by means of tales which are universal folk products reflecting the cultures that they originate from and originate from Turkish and German cultures which have lived in different regions from each other; had different cultural values, religions, customs and traditions; we tried to determine these two cultures' perspectives on men and women relationships and the similarities and differences between these perspectives. First, having this intention, we tried to interpret the motifs and values in Turkish and German tales which we have chosen by narrowing these motifs and values down to men and women relationships, and then, investigating these tales in terms of flirt, marriage, husband-wife relations, father-daughter relations and mother-son relations, sister-brother relations and other men and women relationships; we tried to interpret these cultures' perspectives on men and women relationships and the similarities and differences between these perspectives. Even though tales, Turkish or German, without differing from each other, involve many types of men and women relationships, they provide information about men and women relationships occurring in an emotional context, especially about the time before and after marriage as almost every tale's ending is a marriage. In this sense, young women or men -generally young women- who are separated from their home prepare for marriage by experiencing an initiation process. Apart from that, sisters trying to save their brothers or protecting them like a mother hen and the strong sibling bond between those siblings are often given place in tales. The characteristics that tales expect women and men to have have many common features in both cultures. Tales reveal many more truths about both cultures and cast light on the futures of these societies.