Roma mimarisinde sur duvarı: Britanya sınırındaki üç duvar üzerine bir inceleme
Rampart wall in Roman architecture: An investigation on three walls from Britania
- Tez No: 527529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ERDİL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Roma İmparatorluğu Avrupa'yı egemenliği altına almıştır. Kıtalara yayılan çok büyük bir imparatorluk kurulmuştur. Akdeniz Roma egemenliğine girmiştir. Yeni yerlerin yeni imparator adayları demek olduğu anlamına geldiği bilinmektedir. İmparator olunca sınırların korunması ve vilayetlerdeki askerlerin huysuzluklarını önlemek için imparatorların birçok yola başvurdukları bilinmektedir. Britanya'da Jül Sezar ile gidilen ada ülkesidir. İlk o zamanlarda gidilmiş uzun süreli olmasa da bu işgal planı zamanla gerçekleştirilmiştir. Gask Ridge o zamanlar Kuzey Britanya'nın en uzak yerine yapılan hudut görevi gören kale olarak bilinmektedir. Hadrian Duvarı ise mevcutta bulunan sınırların korunması amacı ile çıkan karışıklıkları önlemek için imparator Hadrianus tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Antonine duvarı ise askerlerin sıkıntılı günlerine bir uğraş amacı ile Antonius Pius tarafından yapımının generale bildirilmesi ile başlanmıştır. Roma vilayeti olan Britanya imparatorluğun oradan ayrılması ile Kaledonya kabilelerine kalmıştır. Roma mimarisinin geleceği Britanya'nın eline bırakılmıştır. Küçük Kale Gask Ridge, Hadrian Duvarı ve Antonine Duvarı günümüze kadar varlığını sürdürmeyi kısmen de olsa başarmıştır.
Özet (Çeviri)
The Roman Empire dominated Europe. A very large empire spreading over the continent has been established. The Mediterranean has entered the Roman domination. It is known that new places mean new emperor candidates. It is known that emperors have resorted to many roads to protect the borders and to prevent the mood of soldiers in the provinces as emperors. It is the island of the country that was visited by Julius Caesar in Britain. Although this was not the first time in those early years, this occupation plan was carried out over time. Gask Ridge is known as the fortress that served as the border of the far north of Britain at that time. Hadrian's Wall is known to have been built by Emperor Hadrianus to prevent confusion with the purpose of preserving existing borders. The wall of Antonine was started by the work of Antonius Pius and the generals were informed of the troubled days of the soldiers. With the departure of the Roman Empire, the British empire, it remained in tribes of Caledonia. The future of Roman architecture has been left to the hands of Britain. Gask Ridge, the Hadrian's Wall and the Antonine Walls have done partly to maintain their presence on a daily basis.