Lise öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve yalnızlık düzeyi ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the internet addiction and loneliness level and childhood traumas in high school students
  1. Tez No: 527536
  2. Yazar: NÜKTE BALCI
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çocukluk çağı travmaları ve yalnızlık düzeyi ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin bir grup lise öğrencisi örnekleminde incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmada literatür taraması ve anket uygulaması yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Araştırmada Kişisel bilgi Formu, Çocukluk Çağı İhmali Ölçeği, Yalnızlık Ölçeği ve Problemli İnternet Kullanımı Ölçeğinden faydalanılmıştır. 400 lise öğrencisinin katılımının gerçekleştiği bir araştırma uygulanmıştır. Araştırmada erkek öğrencilerin yalnızlık algılarının kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ulaşılan sonuçlara göre lise öğrencilerinde problemli internet kullanımı ile yalnızlık arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır. Yalnızlığın internet bağımlılığının belirleyicilerinden birisi olduğu çalışmada ulaşılan temel sonuçlardan birisidir. Çocukluk çağındaki travmalar ile yalnızlık arasında ise negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, lise öğrencilerinde problemli internet kullanımının çocukluk çağı ihmali ile değil, yalnızlık algısı ile ilişkili olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the childhood traumas, loneliness level and the internet addiction in a sample of high school students. Literature survey and questionnaire methods are used together in the study. Personal information form, Childhood Negligence Scale, Loneliness Scale and Problematic Internet Use Scale have been used in the study. The questionnaires have been applied to 400 high school students. The results showed that the loneliness perceptions of the male students are higher than female students. According to the results there is a positive relationship between the internet addiction of high school students and their sense of loneliness. One of the main conclusions reached in the study is that loneliness is one of the determinants of internet addiction. Furthermore, a negative relationship between childhood traumas and loneliness has determined in the study. As a result, problematic internet use in high school students is related to the sense of loneliness rather than childhood neglect.