Yumurtacı tavuk ve etlik piliç karma yemlerine bazı yem katkısı ilavelerinin mikotoksin oluşumu üzerine etkisi
Effects of some feed additives suplementation into layer and broiler feeds on mycotoksin formation
- Tez No: 527597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, normal işletme şartlarının taklit edildiği labaratuvar ortamında (20-23°C ısı, %40-45 nem) 0, 15, 30, 45 ve 60 gün depolanan yumurtacı damızlık (165 – 450 günler arası yedirilen) ve etlik piliç (2 – 3 hafta aralığında yedirilen) karma yemlerinde mikotoksin önleyici olarak kullanılan yem katkı maddelerinin (500 mg/kg bitkisel ekstrakt (kekik ekstraktı); 750 ml/kg organik asit (propiyonik asit) ve 250 mg/kg toksin bağlayıcı (MTX) alfatoksin B1 ile fumonisin B1 ve B2 oluşumu üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme sonucunda yumurtacı tavuk yemlerinde görülen aflatoksin ve fumonisin oluşumlarının, etlik piliç yemlerine nazaran daha az olduğu belirlenmiştir. Ayrıca mikotoksin önleyici ilavesi olmadan (kör) yapılan analizlerde daha fazla toksin oluştuğu tespit edilmiştir. Gerek yumurtacı tavuk gerekse etlik piliç yemlerinde mikotoksin önleyicilerin aflatoksin ve fumonisin oluşumu üzerine benzer etkileri olduğu saptanmıştır. Ancak uzun dönem depolama (45 ve 60 gün) sonrası yapılan analizlerde en etkili katkının bitkisel extrakt olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, bitkisel ekstrakt olarak kullanılan kekik ekstraktının, ekonomik olması ve sağlık açısından daha güvenilir olması nedeniyle damızlık yumurta tavuğu ve etlik piliç rasyonlarında mikotoksin (Alfatoksin B1, Fumonisin B1 ve B2) inhibitörü olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it were investigated that effects of mycotoxin inhibitors (500 mg / kg of plant extract (thyme extract), 750 ml / kg of organic acid (propionic acid) and 250 mg / kg of toxin binder (MTX)) suplementation into breeder hen (fed between 165 and 450 days) and broiler chickens (2 to 4 days old) feeds, which were stored at 0, 15, 30, 45 and 60 days in a laboratory environment (20-23°C temperature, 40-45% humidity) on alfatoxin, fumonisin B1 and B2 formation. In conclusion, it was determined that the formation of aflatoxin and fumonisin in laying hen feeds is less than that of broiler chickens. It was also found that more toxins were formed in the analyzes performed without mycotoxin inhibitor addition (blind). It was determined that mycotoxin inhibitors had similar effects on the formation of aflatoxin and fumonisin in both layer and broiler. However, the most effective feed additive was the plant extrakt after the long-term storage (45 and 60 days). As a result of the experiment, it has been concluded that thyme extract used as a plant extract can be used as an inhibitor of mycotoxin (Alfatoxin B1, Fumonisin B1 and B2) in breeder hen and broiler chicks because it is economical and more reliable for health.