Drama ile yapılandırılmış sözlü anlatım derslerinin konuşmaya yönelik tutuma ve özyeterlik algısına etkisi
The effect of drama structured verbal lectures on speech oriented attitude and sense of self-afficacy
- Tez No: 527648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada yaratıcı drama ile yapılandırılmış sözlü anlatım derslerinin konuşmaya yönelik öz yeterlik ve tutuma olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada ön-test son-test deney ve kontrol gruplu yapılan deneme modelinden faydalanılmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Dokuz Eylül Üniversitesi Buca eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 1. sınıf Sözlü Anlatım dersine katılan 90 öğrenci, araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Deney ve kontrol gruplarında 45'er öğrenci yer almıştır. Çalışmanın uygulama süreci haftalık ikişer ders saatinden on iki hafta sürmüştür. Deney grubunda toplam on iki drama ile yapılandırılmış ders planı, kontrol grubunda ise programda yer alan öğretim etkinlikleri uygulanmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında her iki gruptaki öğrencilere konuşmaya yönelik tutum ölçeği, öz yeterlik ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonunda ortaya çıkan nicel verilerin analizinde SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. İstatistiki yöntemler kullanılarak grup içinde ön-son test değişimlerinde bağımlı t testi kullanılırken, gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız t testi kullanılmıştır. Betimsel istatistik olarak aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde değerlerine yer verilmiştir. Güvenirlik analizinde ise Cronbach's Alpha değerleri kullanılmıştır. Deney grubunda ve kontrol grubunda ön ve son testler arasında gelişim olduğu görülmektedir; ancak deney ve kontrol gruplarının gösterdikleri gelişmeye karşılaştırmalı olarak bakıldığında tutumda da öz yeterlik algısında da deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu anlaşılmaktadır. Bu sonuçlara bakılarak yaratıcı dramanın konuşmaya/sözlü anlatıma yönelik tutuma ve öz yeterlik algısına olumlu katkısı olduğu sonucuna ulaşılabilir. Bu sonuçtan hareketle anadili öğretiminin konuşma alanında, yüksek öğretim düzeyinde sözlü anlatım derslerinde yaratıcı dramadan daha etkin bir şekilde yararlanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of oral communication lessons constructed with creative drama on students' attitudes towards and self-efficacy in oral communication making use of an experimental design and applying pre-test and post-test. The participants are 90 freshman students who are taking the oral communication course at the Department of Turkish Language Teaching at Dokuz Eylül University, Buca Faculty of Education in the spring semester of 2017-2018 academic year. Experimental and control groups each have 45 students. The implementation process of the study lasted twelve weeks, with 2 hours of instruction each week. In the experimental group, 12 lesson plans constructed with drama were conducted, and in the control group, the lesson plans in the curriculum were followed. A speaking skills attitude scale and a self-efficacy scale were employed as a pre-test and post-test. SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) packaged software was used in order to analyze the quantitative data gathered from the participants. A paired-sample t test was conducted to measure the pre-test, post-test change within the groups, whereas the comparison of the data for both groups was done via an independent-samples t test. As for descriptive statistics, arithmetic average, standard deviation and percentages are reported for each group. Cronbach alpha coefficient was employed for reliability analysis. An analysis of pre- and post-test data indicated improvement in both the control group and the experimental group. When the results for experimental and control group were compared, a significant improvement in self-efficacy beliefs and attitudes was observed for the control group. The results demonstrate that application of creative drama in lesson plans contributes to students' oral communication attitudes and self-efficacy beliefs. For this reason, effective utilization of creative drama activities in first language education at the tertiary level is recommended in order to improve students' oral communication skills.