Boğsak (Mersin) karst akiferinin hidrojeokimyası
Hydrogeochemistry of Bogsak (Mersin) karst aquifer
  1. Tez No: 527668
  2. Yazar: MEHMET EMRE ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE HATİPOĞLU BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışma alanı Toridler olarak adlandırılan birliğin güneyinde yer alan Geyikdağı Birliğinin Kambriyen-Tersiyer yaş aralığında oluşmuş kaya birimlerini kapsamaktadır. Bu bölge Toros Karst Kuşağının Orta Toroslar Bölümünde yer almaktadır. Boğsak Karst Akiferinin hidrojeokimyasal özelliklerinin belirlenmesi için kaynak ve kuyulardan 2011 yılı içerisinde Ocak, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ayları ile 2012 yılı içerisinde Şubat ve Nisan aylarında su örnekleri alınarak arazide sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik, ölçümleri ve laboratuvarda majör, minör iyon ve kirlilik analizleri yapılmıştır. Çalışma alanındaki yeraltısularında sıcaklık değerleri 10,4°C ile 25 °C arasında, pH değerleri 5,97 ile 8,02 arasında, elektriksel iletkenlik değerleri 404 ile 1427 mikroS/cm arasında değişmektedir. Sıcaklık değerlerinin en yüksek olduğu dönem Ağustos 2011 dönemidir. En yüksek pH değeri Kasım 2011 döneminde Bağalanı Mevkii örneğinde belirlenmiştir. En yüksek elektriksel iletkenlik değeriise Nisan 2012 döneminde İmamuşağı örneğinde belirlenmiştir. Piper diyagramı yeraltısuyu örneklerinin Ca-HCO3 ve Ca-Mg-HCO3 ve Ca-SO4 içerikli olduğunu göstermektedir. Yeraltısuyu örneklerinin elektriksel iletkenlik değerlerine göre“iyi-kullanılabilir”ve“çok iyi-iyi”sular sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. Yeraltısuyu örnekleri SAR (Sodyum Adsorbsiyon Oranı) değerlerine göre“çok iyi özellikteki sulama suları”olarak sınıflandırılmıştır. Oksijen-18, döteryum ve trityum izotop analizleri yeraltısularının yerel yağışlardan beslendiğini ve kısa yeraltısuyu geçiş süresine sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The area is located in Geyikdagi Union, which belongs to Kambriyen-Tersiyer age range and positionedin the south of the Taurides Union. This region is located in the Central Taurus Part of the Taurus Karst Region. In order to determine the hydrogeochemical characteristics of the Bogsak Karst aquifer, some water samples were taken from the wells and springs in January, August, September, October, November 2011 and February andApril 2012; the temprature, pH, electrical conductivity were measured in the field and major and minor ion analyses were done in the labratory. The temprature data of the groundwater is between 10,4°C and 25°C, pH values are between 5,97 and 8,02, electrical conductivity values are 404 and 1427 mikroS/cm. The temperature values are highest in August. The highest pH value is measured in November 2011 in Bagalani Region. The highest electrical conductivity value is measured in April 2012 in Imamusagi Region. Piper diagram shows that groundwater contains Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3and Ca-SO4. Electricial conductivity values of the groundwater indicate that the water remains in the classes of“good-usable”and“very good–good”. The groundwater samplesare determined as“very good irrigation water ”according to the SAR (Sodium Absorbation Ratio) . Oxygen-18, dueterium and tritium isotopic analysis indicate that the groundwater is fed by the local rains and they have short residence time.