Uzatma ağ göz açıklıklarının sualtında görüntülenmesi
Underwater observations of gill nets meshes
- Tez No: 527688
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TOKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de uzatma ağı balıkçılığı küçük ölçekli balıkçılığın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Uzatma ağları balıkçılığında uzatma ağlarının sualtındaki ağ göz açıklık dereceleri uzatma ağlarının av verimi ile doğrudan ilişkilidir. Ağ gözünün sualtındaki açıklık derecesinin bilinmesi, hedef av veya hedef dışı av içinde yapılacak değerlendirmeler için çok önem taşımaktadır. Günümüzde balıkçılık yönetimi çalışmaları balık türlerinin davranış biçimlerinin analiz edilip buna uygun av araçlarının geliştirilmesi üzerine bir eğilim göstermektedir. Ekonomik olarak önemli türlerin avcılığının yapıldığı uzatma ağları ile yapılan balıkçılığın sürdürülebilirliği Ege Bölgesi için önem arz etmektedir. Özellikle önemli bazı türler üzerinde yapılagelen aşırı balıkçılık baskısı genel ekolojik döngünün devamı açısından risk taşımaktadır. Bu çalışmada, uzatma ağlarının göz açıklıklarının sualtında görüntülenmesi amaçlanmıştır. Uzatma ağlarının av verimi ağ gözlerinin açılımına doğrudan bağlıdır ve bu nedenle uzatma ağları genellikle avı hedeflenen türün adı ile birlikte örneğin barbun ağı, karides ağı, dil ağı ve bunun gibi isimler ile anılmaktadır. Uzatma ağlarının ağ göz açıklıkları başlıca donam faktörü ile belirlenebilmektedir. Ancak sualtında akıntı ve benzeri nedenler ile bu göz açıklıklarında operasyonel koşullar altında bazı farklılaşmalar olduğu bilinmektedir. Proje kapsamında elde edilen sualtı görüntüleri üzerinden ağ göz açılım dereceleri tespit edilmiş ve elde edilen bu veriler sürdürülebilir balıkçılık açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the world, gill net fishing also constitutes an important part of Turkey's small-scale fisheries. Fishing effective of gill nets are directly related to mesh opening angle of the nets in the underwater during the fishing period. Knowing the degree of mesh opening angle of the nets in the underwater is crucial for evaluations to be made in target or non-target fishing. Today, fisheries management studies have a tendency to analyze the behavior patterns of fish species and develop suitable fishing gears accordingly. Sustainability of gill net fisheries which have been done economically important species fisheries is important for the Aegean region. Overfishing, especially on some important species, pose a risk for the continued ecological cycle. In this study, it is aimed to underwater observation the mesh openings of gill nets. Fishing efficiency of gill nets are directly related to the mesh opening of the netting, and so gill nets are often referred to by the name of fish targeted such as red mullet gill net, shrimp gill net, sole gill net, and so on. The mesh openings of gill nets can be determined mainly by the hanging ratio. However, it is known that there are some variations under operational conditions in these openings due to underwater deformations and similar reasons. Through the underwater images obtained within the scope of the project, opening angles of the gill net meshes were determined and the obtained data were discussed in terms of sustainable fisheries.