Biological mortar application for micro-crack remediation in stones of travertine monuments
Tarihi eserlerin travertenlerindeki mikro-çatlakların iyileştirilmesi için biyolojik harç uygulaması
- Tez No: 527689
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN, DOÇ. DR. KIVANÇ BİLECEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Mimarlık, Microbiology, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bozunma gözlemlendiği tarihi taşların korunmasında inorganik ve organik polimerlerle yapılan geleneksel koruma yöntemleri çoğunlukla yetersiz olup zaman içerisinde farklı bozunma sorunlarına yol açmaktadır. Bu noktada, bir taşın orijinal mikroyapısına benzer bir yapıyı yeniden oluşturarak sağlamlaştırılması, maksimum uyumluluğu sağlamak için geliştirilmiş yeni bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, tarihi travertenlerde oluşan mikro-çatlakların (< 1 mm) iyileştirilmesi için yürütülen koruma müdahalelerinde kullanılmak üzere, sürdürülebilir ve çevre dostu bir biyolojik harç/dolgu malzemesi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu yeni onarım malzemesi bilinen bir çevre suşunu içermektedir. Bu kapsamda, Pamukkale Travertenlerindeki (Denizli) termal su kaynaklarından bakteri izolasyonu ve identifikasyonu yapılmıştır. Elde edilen izolatların arasından, halihazırda kalsit üretme kapasitesi yüksek olduğu bilinen Bacillus cereus suşu biyolojik harç geliştirilmesi için seçilmiştir. Biyolojik harç bileşenlerinin detaylı olarak tanımlanması yapıldıktan sonra, bu bileşenlerin uygun oranlarda bir araya getirilmesi ile biyolojik harç üretilmiş ve yapay olarak yaşlandırılmış test taşlarındaki mikro-çatlaklara uygulanmıştır. Sonrasında ise bu onarım malzemesinin başarımı fiziksel, fizikomekanik, mikro-yapı ve morfolojik analizler ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, B. cereus'un kalsit üretmesine bağlı olarak, biyolojik harcın matrisi ile tanecikleri arasında güçlü bir bağ kurulduğu belirlenmiştir. Ayrıca, harç uygulaması yapılan tüm örneklerde, biyolojik harç ile orijinal malzeme yüzeyinin devamlı ve uyumlu bir yapı gösterdiği tespit edilmiştir. Dolayısıyla, bu çalışma ile geliştirilen biyolojik harç ve üretim altyapısının heykeller, bezemeler, sütun başları ve yapı elemanları gibi tarihi traverten eserlerde oluşan mikro-çatlak ve mikro-boşlukların onarımında kullanılabileceği belirlenmiştir. Gelecek çalışmalarda, harç içindeki bakteriyel kalsit üretim hızının ve konsantrasyonunun arttırılabilmesi için, besleyici ortama azot döngüsü yollarını indükleme potansiyeline sahip spesifik enzimler veya makromoleküllerin eklenmesi, yüksek miktarda bakteri üretebilen büyük fermentörler kullanılması, kalsit üretim miktarını arttırabilecek çoklu bakteri popülasyonları kullanılması, mineral üretim süreci ile ilgili genlerin tanımlanması ve bu genlerdeki düzenlemeler ile kalsit presipitasyonunu indükleyebilecek fazla miktarda makromoleküllerin üretilmesi gibi bazı deneysel parametreler üzerine çalışabilir.
Özet (Çeviri)
Traditional conservation methods for the preservation of historical stones including applications with inorganic and organic polymers are often inadequate and results in introduction of new deterioration problems to historic structures. At this point, consolidating a stone by re-creating a structure similar to original microstructure of stone is a new approach developed to ensure the maximum compatibility by comparison to the traditional conservation techniques. In this study it was aimed to develop a sustainable and an eco-friendly repair material, biological mortar (BM)/infill, to be used in conservation interventions for healing micro-cracks (