Suriye'de çocuk edebiyatı (Zekeriya Tamir örneği)
Children's literature in Syria (Example of Zakaria Tamer)
  1. Tez No: 527693
  2. Yazar: KÜBRA KİLCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çocuk edebiyatı kavramı, ilk defa XVII. yüzyılda Batı'da kendini göstermiş daha sonraları ise diğer dünya ülkelerinde yayılmaya başlamıştır. Arap dünyasındaki çıkış noktası ise XIX. yüzyılda Mısır olmuştur. Mısır'ı daha sonraları Suriye, Lübnan, Irak, Ürdün, Filistin, Fas ve Cezayir gibi ülkeler takip etmiştir. Bu çalışmamızda Mısır'dan sonra Arap çocuk edebiyatının ortaya çıkıp gelişme ortamı bulduğu Suriye çocuk edebiyatı Zekeriya Tâmir örneğiyle ele alınmıştır. Bu çerçevede tezin birinci bölümünde Arap ülkelerinde çocuk edebiyatına, ikinci bölümünde Suriye'de çocuk edebiyatına, üçüncü bölümünde ise ülkemizde çocuk hikayelerinden ziyade roman ve kısa hikâyeleriyle tanınan Zekeriya Tâmir'in hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve üç çocuk hikaye koleksiyonuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The notion of children's literature asserted itself for the first time in the 17th Century in the West and started to expand in other world countries afterward. Its starting point in the Arab world is Egypt in the 19th century. Countries such as Syria, Lebanon, Iraq, Jordan, Palestine, Morocco and Algeria followed Egypt afterwards. The children's literature in Syria in which Arabic children's literature found an environment to arise and progress is discussed with the example of Zakaria Tamer. In this context children's literature in Arabic countries is included in the first chapter, children's literature in Syria in the second, and the life, works, literary identity and three story collections of Zakaria Tamer in the third who is known in our countries for his novels and short stories rather than his children stories.